emaka kokkutõmbed/krambid 03.02.04 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere,
olen 27, käsil esimese raseduse 27. nädal.
Muret teevad sagedased ( ca 3-4 korda 20 minutilise kõndimise korral) krambilaadsed kokkutõmbed alakõhus põie piirkonnas, mis ilmnevad ennekõike käimisel ning voodist või toolilt püstitõusmisel. Eelmisel nädalal käisin valvearsti juures KTGl, mis näitas loote head seisundit ning emaka mõningast toonust. Määrati No Spa kolm päeva. Selle aja jooksul krambid aga ei vähenenud. Hakkasin tähelepanelikumalt jälgima krampide tekke põhjusi. Kas võib olla, et krambid ei olegi mitte emakakokkutõmbed, kuigi tundub, et emakas pisut kõvemaks muutub, vaid on tegu hoopis mingi põieprobleemiga, sest krampe on sagedamini täis põiega ning siis, kui kannan madalat pesu, mis põiepiirkonnale surub? Ainult kõrgema pesu kandmine olukorda täielikult ei paranda, sest ka bandaaži kandmisel esineb aeg-ajalt krampe. Viimastel päevadel on krampidele lisandunud ka selline kummaline tunne emaka alaosa ja tupe piirkonda nagu sikutaks keegi seestpoolt nöörist - selline paikne ja lühiajaline sikutav valu. Talutav, kuid tugev. Platsenta on mul eesseinas. Tõenäoliselt väga rumal küsimus, aga kas võib olla, et tunnen, kuidas laps nabanööri sikutab? Kas platsenta ja nabanöör on puutetundlikud?

Tänan ette vastuse eest.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Mõtlete emaka toonust ehk hoovalu.
Peaksite pöörduma naistearstile, et määrata kindlaks emakakela pikkus ja avatus.
Olen arvamusel, et vanatüüpi no-spa mõjub vaid psüühikale, kui sedagi, seda ei kasutata arenenud riikides emaka toonuse mahavõtmiseks. Rohi on pärit vene ajast. Arukam oleks apteegi käsimüügist osta rasdeale sobiv rahustav ravitee.
Pandaa?i kasutamine on õige, hoiduge suguelust, vaimsest ja füüsilisest pingest.
Ka uriini analüüs on oluline.
Ei usu, et tunnete platsentat ning loode ei tõmba nabanöörist. Loote liigutused on küllaltki algelised, seda ju õpitakse kogu teadliku elu jooksul n. klaverimäng jm.
Esimese raseduse ajal on kõik uudne ja esmakordne, seetõttu liigne mure ja enesejälgimine.