Traagiline 21.04.01 / Psühholoogia

Külastaja küsib:

Ma võtan elu LIIGA tõsiselt ja tekkivaid probleeme koguni traagiliselt. Nutan mõne nädala ja leian, et parem oleks surnud olla. Kui asi on möödas, leian, et sel kohutaval pingel polnud muud mõtet, kui et ehk sain targemaks ja tugevamaks. Aga kui häda käes on, ei suuda ma seda rahulikult lahendada vaid põgenen probleemi eest nii kaua ja kaugele, kui jaksan. Seeläbi asi läheb aina halvemaks. Sihuke asi hakkab juba tervisele, veidrad valud, magamatusest selge kurnatus. Mida ometi teha? Kaua sa üksi jalutad!!! Võtan hetkel küll hommikuti rahustit ja õhtul unerohtu, aga probleem ei kao kuhugi.

"Tahan olla õnnelik või üldse mitte olla" (Runnel) Maksimalistlik väide! Mina tahaks olla natukenegi rõõmus. Mil viimati naeratasin? 3 või rohkrm aastat tagasi? Naersin? Ei mäleta.

Arst vastas:

dr Katri-Evelin Esop

Psühholoogilise Nõustamise Keskus SENSUS, Praktilise Psühholoogia Erakool SENSUS

Probleeme näib olevat suhetega või õigemini üksildustundega, mis halba meeleolu pikalt säilitab. Kui probleem häirib igapäevaelu ning tekitab negatiivseid emotsioone, siis soovitan pöörduda psühhoterapeudi juurde. Koos selgitatakse probleemide tekke- ja säilimismehhanisme ning määratakse sobiv ravi. Koostööd tuleks teha ka psühhiaatriga, kes hindab praegust ravimite kasutamist ja vajadusel modifitseerib seda.