psüholoogia vs. füüsiline tervis 22.03.02 / Psühholoogia

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 22.a noormees tallinnast.

Kuna olen vaevlenud kõrge vererõhu käes alates a.st 1996 ja käinud kõikvõimalike spetsialistide juures siis otsest põhjust ei ole keegi leidnud. Arvatakse et tegu on psüholoogilist laadi. Häirib see et on sageli hirmu ja kartuse tunne inimeste ning teatud tulevaste sündmuste ees (tundmatu helistaja telefonis, võõras inimene tuleb rääkima tänavalt jne). Sellega kaasneb tugev peopesa ning muu higistus. Kõige rohkem häirb selline imelik tasakaalutu olek (just nagu alakeha muutuks kergemaks ja langeks alla) nagu oleks purjust ja kordinatsiooni ei ole kuigi ei tarvita alkoholi ega suitseta. Pole kunagi sellist asja kelleltki kuulnud seega jääbki selgusetuks kas tuleb see hirmust ja ärevusest või siis kõrgest vererõhust või siis hoopiski nagu vererõhu keskuse arst ütles võibolla kõrva mingisugusest haigusest. Ta soovitas kontrollida kõiki neid variante.

Hirme ja muid kartusi olen suutnud viimase ajal konrollida puhtlabase julguse süvedamisega aga seda imelikku langustunne ning "purjus olek" ei ole kadunud.

Kõike head soovides teile ja päikest südameisse

Arst vastas:

dr Harri Küünarpuu

Tallinna Psühhiaatria Haigla, Perekonnastuudio ABX, Psühho-Konsultatsioonid MTÜ

Tere!

Ma mõtlen, et Te peaksite ühest küljest kindlasti kontrollima oma tervist, nagu vererõhukeskuse arst Teile soovitas. Teisalt väidetakse, et ärevusega seotud häired on suuresti psühholoogilist laadi ja kindlasti peaksite pöörduma ka psühhoterapeudi poole, kellege koos oma raskustest rääkida. Tallinnas on psühhoterapeutide valik üsna lai, seetõttu ei peaks Teil tekkima raskusi nende leidmisega.

Jõudu,

HK