hirm 12.12.01 / Psühholoogia

Külastaja küsib:

Tere! Olen 15-aasatne tüdruk.

Olen klassi ja kooli ees esinemistega alati hakkama saanud-mingi väike närv on alati sees olnud aga olen suutnud sellest jagu saada.

Kuid selle kooliaasta kekel viis minu käitumine mind ennastki segadusse:

Nimelt ei suuda ma suurema hulga inimeste ees esineda ega isegi lugeda- see on kõige raskem kuna tihtipeale tuleb mul klassile ette lugeda nt. kirjanduse raamatutest või kasvõi kodutöid.

Minu lugemine muutub katkendlikuks, mul tekib raskusi hingamisega, värisevad käed ning hääletoon ja mul tekib tunne et kohe-kohe minestan.

Ma ei suuda ennast ka kõige suurema tahtmise juures kokku võtta. Sel hetkel muutun ükskõikseks-teisi klassikaaslasi poleks nagu minu jaoks

olemaski... seepärast tahaksingi nõu küsida:millest see võib tingitud olla ja mida ma peaks ette võtma sest üksi ma selle probleemiga toime ei tule?

Kas mingisugused rahustid ei oleks mulle abiks -see ja mitmed teised probleemid on mind väga närviliseks muutnud, ma ärritun pidevalt ja tihti ilma suurema pohjusetagi...Palun aidake!!!

Arst vastas:

dr Elen Kihl

Psühholoogilise Nõustamise Keskus SENSUS Tartu ja Pärnu osakonnad

Selleks, et aidata, tuleks enne täpsemalt uurida. Praegu ma ei oska öelda, millest see on tingitud. Soovitan pöörduda algatuseks psühholoogi juurde. Koos asja arutades ja analüüsides saab selgemaks, millest on Sinu probleemid alguse saanud ja kuidas neid lahendada. Mis puudutab rahusteid, siis mõningatel juhtudel neid tõesti määratakse, kuid seda peab hindama arst, kas nad on vajalikud või mitte. Mingil juhul ei tohi rahusteid omal algatusel tarvitada. See võib asja ka hullemaks teha.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühholoogia

Hirm, et keegi jälgib mind.

Tere,
Küsimus ei ole minul, vaid ühel nooremal tuttaval.

Nimelt üks 16 neiul on pidev paranoia, et keegi jälgib teda- just üksi kodus olles. Hirm on tal kasvanud lausa nii suureks, ...

Vastas dr Irene Kalvet

Tere!
Soovitan neiul leida võimalus minna psühholoogi jutule. Tema ise saab kirjeldada oma hirme täpsemalt ja pikemalt. Koostööst psühholoogiga saab ta kindlasti abi.
Jõudu ja edu soovides!
Loe edasi

pidev hirm

Tere,

mul selline pidev hirm millegi ees. Näiteks kui ma olin kuskil 12 aastane või nii, siis ei saanud ma korralikult mõni öö magada ja nägin õudusunenägusid, et ma kaotan ühe kalli eseme ...

Vastas dr Irene Kalvet

Tere!
Ettekujutlusvõime on Teil hea, see tulebki panna end teisiti teenima. Kui tekkivad ebameeldivad, hirmutavad mõtted, tuleb neile öelda:"stopp!". Nii harjutagegi. Visualiseerige enda tulevikku ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi