hirm 03.09.03 / Psühholoogia

Külastaja küsib:

Olen 21.a naine. Viimase paari kuu jooksul on mu elu täielikult põrguks muutunud seletamatute paanikahoogude (õhupuudus, lämbumistunne, käed värisevad ja muutuvad külmaks, tohutu hirm, et kui ära lämbun, ei leia mind keegi, suu kuivab, süda puperdab. hüsteeria, pisarad) tõttu. Mul on vaja sõita pikki vahemaid vähemalt kaks korda nädalas, aga ma ei suuda taluda busse, autosid ega üldse kinniseid kohti, kust ma välja ei pääse. Õhtul, kui sõidu kuidagi üle elan, olen surmani väsinud. Mõnikord on selline õhupuudus ka poes või tööl (istuv töö kontoris). Ma ise olen mõelnud, et see võib tulla stressist-pean töötama kodust ja omastest kaugel, selline ebakindlus on kogu aeg (viimased 6 aastat olen ühikates elanud-selline 5 kodu tunne on), suhetes noormehega on väike kriis(4 aastat koos olnud). Või ka põhjus olla selles, et mu ema on mind terve elu alavääristanud(küll ma naeran nagu hobune või räägin liiga kõvasti või ei oska juukseid kammida või korralikult riidesse panna või olen loll, laisk ja lohakas-esimene tervitus on "sa polegi kaalust alla võtnud? Ära söö seda ja teist") Ma olen normaalne inimene, õppisin suurepäraselt ja ei kaalu tõesti üle 65 kg, mis on minu pikkuse kohta norm kaal. Olen selline, kes kogub endasse ja korra plahvatab- ma ei ole introvert, keskkooli psühholoogia tunni testi järgi olen neurootiline koleerik või midagi sinnapoole; ütlen, mida mõtlen ja mulle meeldib rääkida ja aeg-ajalt lööb mu hüsteeriline pool välja, aga püüan olla rahulik inimene, nii et paljud ei teagi milline hüperaktivist ma olen. mul ei ole südamesõpra, kellele kõik ära rääkinud oleks, äkki peaks kellelegi rääkima , siis oleks kergem (ma ei ole kellelegi rääkinud, kuidas ma oma vanaisa surma siiani üle elan). Igatahes on mul tunne, et olen endale juba füüsilised haigused ka külge mõelnud-viimased kolm kuud ma olen kogu aeg midagi põdenud(mingi viirus ja siis 2X põiepõletik ja vöötohatis ja ma juba ootan õudusega, mis haigus mind järgmisena hammustab-tean, et astma on ka külgemõeldav haigus ja see õhupuudus hakkab närvidele käima). Nt eile kestis selline hoog oma komveerand tundi, pärast sooja vanni oli elu parem. Ühesõnaga, mida teha? KAs otsida psühholoog(mul tõesti ei ole üleliigset raha), usaldustelefon, mingi ravimtaimetee (milline parim), mingid eneseabiraamtud (ei usu nendesse ameerikalikesse optimistlikkesse köidedesse-nati elukauged). Perearst ütles mulle, et tema ei saa midagi nende paanikahoogude vastu teha. Keskkooli ajal oli mul väike depressioon, kui enda arust olen ammu hullemast üle, mul on paar head sõpra(keda näen küll erinevates kohtads elamise tõttu harva) ja ei mõtle surmale. No selle pika jutu peale hakkas kergem küll. Aga ma ei suuda nii edasi elada (suures hädas otsustasin juba, et hakkan jooksmas käima:)et sport on parim ravim ja alati ütlen oma sõpradele, et nad ütleks mulle midagi ilusat)
Kõike head soovideja ette tänadess, M.

Arst vastas:

dr Irene Kalvet

Irene Kalveti Konsultatsioonid OÜ

Tere!
Teil on palju häid eneseabi võtteid ja ideid. Kõige käepärasem lõõgastumise võte on soe vann, samuti füüsiline tegevus. Oluline on, et Te saaks oma ärevad mõtted kontrolli alla ja suudaksite end veenda nende mõtete sisu ümber lükata.
Kindlasti soovitan leida sõprade, tuttavate seast inimene, kes Teie muret kuulaks. Rääkides oma murest, saate ise selgemaks oma mõtete sisust ja suudate nendesse kriitilisemalt suhtuda. Kirjutades mulle kirja, väidate ju ise ka, et kergem hakkas, kui oma murest kirjutatud sai.
Teadmiseks- psühholoogilist abi saab ka tasuta.
Jõudu ja edu soovides!
Irene.