Koroona ja muutused ajus 04.02.24 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere

Olen vaevelnud paljude tervise murde käes alates 2022 esimesest poolest ehk nüüdseks juba kaks aastat. Jamad kuidagi hakkasid pärast koroona läbi põdemist. Põhilised mured on seedimisega, kõht krampis, kõht lahti tihti. On olukordi kus tunnen et terve seede elundkond on krampis, alates söögitorust, lõpetades sooltega. Kõri nagu ka pitsub, rääkides vahest selle pärast hääl kähe. Lisaks pea on paks, pea valutab, eriti kukal. Kael kange ja nagu pinges. Mingi judinad käivad üle keha, kananahka viskab lambist pähe ja pikalt. Vahest süda puperdab, hingamine teistsugune.
Uuringuid tehtud palju seoses seedimidega, soolearst ütles et IBS teadma põhjusel, soovitas Fodmap dieeti.
Mõlteisn kas mul võis koroona ajus mingile depressiooni moodi asja peale lülitada?
2022 suvel oli kõht järjekordselt krampis, olin kodus diivanil, siis äkki hakkas süda klopppima, läksin EMOsse, mõttega et nüüd saan teada mis mul tegelikult viga on, öeldi et paanika hoog.

Mul elus pole nagu mingit põhjust et ma peaksin depressioonis olema, peale selle et tervis jukerdab.
Kas oleks põhjust vastuvõtule tulla?
Tunne on selline, et keha pidevalt võitleb mingi haigusega aga ise sellest välja ei suuda tulla.
Usun et olen füüsiliselt keskmisest inimesest aktiivsem, alkoholi tarvitan korra nädalas(sauna õlled) ja pean ütlema et kuidagi parem on siis olla, kõht krampis pole jne aga pärast topelt kehvem.

Tänud ette

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Organismis on tugevad seosed Psüühika ja Keha vahel (psühho-somaatika ja somato-psüühika). Seega - tervendamisel kasutada neid mõlemaid - iga tera psüühika või siis somaatilise tervise varasalve on kasuks.
Siseelundites ja välismaailmast tulev informatsioon saab emotsionaalse laengu, teatud tasemelt tekib stress koos depressioonigal. Nüüd peaks kogu organism reageerima: kehaline aktiivsus ja harjutused, et stressi maandada, Lõõgastaavad-psühhoegulatsiooni harjutused (Enneti palve esimene samm. vt varasemad).
Unerežiim korda. Apteegist rahustavad teed, und soodustavad raviteed.
Magu "pehmendavad, lõõgastavad" Kummeli tee, Humal, Palderjan (apteegi vabamüügist). Vaimne ja kehaline lõõgastumine rahustab ka seedetrakti, magu.
Head harjutamimst,
Jüri O.-M. Ennet