Mis diagnoosile viitab? 07.04.23 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Olen mures oma 80aastase vanaisa pärast, kel käitumises järgmised muutused (järk-järgult tekkinud):

Suurenenud paranoia - kindel veendumus, et naabrid käivad ta juures šampooni ja seepi varastamas, kui teda kodus pole
Teeb vahel häda esikusse, unustab selle ära ja väidab, et naabrid on seda teinud
Räägib nonsenssi - näiteks kuidas ta ei saa poest süüa osta oma perekonnanime pärast
Suurenenud viha ja ebaadekvaatsus - nt mõne poliitiku suhtes, keda süüdistab tuliselt koroona levikus vm ebaloogilise asja suhtes

Enamus ajast adekvaatne, saab pealtnäha hakkama, aga aeg-ajalt käivad sellised hood. Millele see viitab ja kuidas aidata, kui vanainimesel ka pime viha arstide suhtes?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Inimese vananedes on muutused kogu organismis, on ka peaaju verevarustuses-ainevahetuses. Nimetatakse - orgaanilised muutused. Need muutused mõjutavad ka psüühikat, tekitavad ka luululisi ja meelepettelisi elamusi.
Dgn.: Orgaaniline hallutsinoos.
Vajab raviks neuroleptikume, kirjutab retsepti psühhiaater, probleem ravimitega lahendatav, häired kõrvaldatavad.
Tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet