hingamisraskus magades 22.01.24 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,
on tekkinud 1,5 nädala jooksul keset ööd sellised asjad et àrkan selle peale ülesse, et hing
oleks kinni, tôusen istukile süda hakkab kiiresti taguma ja vàga ebamugav kôik see tunne.
tàna oli kolmas kord selline kogemus kell 3 öösel.
peale sellist
probleemi tekib meeletu hirm ja uuesti uinuda vàga raske.
mônel pàeval kogen ka àrevushàireid pàeval, viimaselajal on rinnus raske ja rôhuv tunne ka pàevasel ajal, vahel selline tunne et rààkides saaks
nagu ôhk otsa.
kas tegemist vôib olla uneapoe haigusega
vôi pigem see on paanikahoog öösel
vôi kuidas vàljendub ûldse paanikahoog une ajal ??kuigi enne magama minekut ma selle peale ei
môtle. Peale sellise asja kogetut öösel tekib surmahirm.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Veidi kõrgem padi-peaalune, soovitav magada paremal küljel.
Harjutused: lonks vett ja kuristada 10-kond sekundit ja siis vesi suust kraanikaussi.
Selline väljahingamine rahustab keha ja rahustab psüühikat.
vt otsingua Enneti Palve, selle esimene samm.
vt ideomotoorne trenn, harjutamine.
Rahustavad teed (neelamine rahustab, soe jook rahustab.
Terves kehas terve psüühika - kehaline aktiivsus.

Stressi puhul organism (neerupealised) annavad rohkenevalt nn adrenaliini, et inimene saaks tegutseda (võidelda või nö põgeneda. Organism ootab kehalist aktiivsust, et see adrenaliin realiseerida.

Kui seda kehalist aktivsust ei ole, siis organism-psüühika annab endast teada ettearvamates situatsioonides, mis varem mingit probleemi ei tekitanud.
Tegutsege!
Jüri O.-M. Ennet