Diazepam ja unetus 06.04.23 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,
Olen aastaid unetusega vaevelnud, aeg-ajalt unerütm taastub ja siis pingelisemal perioodil on probleem tagasi ning võimsalt. Tegemist siis ärevusest põhjustatud unetusega. Paar aastat tarvitasin xanaxit umbes korra nädalas 0,5 mg, kui und ei tulnud, kusjuures ülejäänud õhtutel jäin mõne minutiga magama ja magasin hästi. Arsti meelest oli ok sellise sagedusega. võtta. Lõpuks seoses korteri renoveerimise ja sinna otsa ka abielulahtusega pidin võtma juba iga öö ja 1 mg, seda pool aastat kuni sain abi hypnogenist. Võtsin seda xanaxi asemel igal õhtul pool tabletti umbes pool aastat. Selleks ajaks oli mul uus elukaaslane ja elu lõpuks stabiliseerus, kõik oli hästi, soovisime last ning lõpetasin järk-järgult hypnogeni ära, 2 nädalaga tulin maha ilma probleemideta. 2 kuu pärast jäin rasedaks ja sellega seoses kuidagi imeväel kadus ka aegajalt esinenud ärevus, tekkis mingi usaldus elu vastu ja eneseusk suurenes. Magasin terve raseduse hästi. Peale sünnitust läksid asjad peagi halvasti, hakkasin lapse pärast muretsema nii tugevalt, et ei julgenud magama jääda. Asi läks nii kaugele, et enam ei maganud üldse ja lõpuks pidin imetamise lõpetama, et diazepamiga sellest olukorrast välja tulla. Öösiti oli lapse isa lapsega ja mina üritasin magada. See kestis mõned kuud kuni tundus, et diazepam ei mõju, unetud ööd olid tagasi. Olin meeleheitel ja lihtsalt otsustasin, et see kõik peab lõppema. Meelekindlus kuidagi taas aitas nii kaugele, et hakkasin diazepami aina harvemini võtma. Nüüd veebruaris vaid kahel ööl võtsin 10 tilka. Kuna aga hetkel teen ka bakatööd väga intensiivselt + aastane laps kõrval, siis olen taas olukorras, kus juba paar korda nädalas vaja võtta ja tundub, et ei mõju ka enam. Kuidas sellisest surnud ringist välja saada? Hirm magamata ööde ja neile järgnevate päevade ees ei lase elada, lisaks hirm, et ei pääsegi sellest probleemist. Lootust hoiab veel üleval teadmine, et rasedana ju suutsin hästi magada ka peale pikaajalist kasutamist ning ka see, et vahepealsetel päevadel pole üldse uinumisega raskusi. Siin võib ehk osa olla ka minu ebakindluses, aga kardan ka, et äkki olen end juba ravimitega ära rikkunud.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Uinutid ja rahustid proovitud, ravikuuri tehtud, nendest end võõrutanud annuste alandamisega, ravimitest loobumine - tubli.
vt varasemad soovitused - apteegi vabamüügi võimalused, sotsiaalse elukorralduse muudatused või hoiakute muutmine selles sfääris, kehaline aktiivsus sadade võimalustega, pingetestvabanemise harjutused - vt Enneti palve esimene samm.
Leidke endale sobilikud abivahendid-harjutused (3 -5) ja neid siis tehke.
Ravimitega te end ära rikkunud ei ole.
Elus - järelikult õnnelik!
Idamaade targad teavad, et on olemas Elujõu hingus (hingamisega-jalutuskäiguga jt kehalised aktiivsused... seonduv hingamise aktiveerumine) ja seda on (meie mõistes hapnikurikast õhku) Ilmamaal küllaga. Praanaga haakub ka ananda (õndsus ja õnn). Idamaade targad seda usuvad ja praktiseerivad.
Mina usun seda ka, s.o. harjutused aktiveerivad hingamist ja hingamise kaudu organismi ainevahetus saab hapnikurikast Elujõu energiat - praanat ja Elujõu õndsust - anandat.
Minu nägemus ja arvamus - Elujõu hingused - praana ja ananda - on vägevad meie tegevuste motiveerijad.
Päikest ja rõõmsameelset harjutamist.

Jüri O.-M. Ennet