Mida edasi teha? 21.08.19 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Olen naine, (22) ja 8 kuuse lapse ema. Pöördun Teie poole kuna tunnen, et olen jõudnud kuristikku ja lahendust ei ole. Nimelt elan kolmandat aastat koos mehega kellel on eelnevast suhtest (kestus 15 aastat) 2 tütart vanuses kaheksa ja kaksteist ja loomulikult ka laste ema ehk elukaaslase eksnaine.
Me astusime suhtesse mehega kaks aastat pärast ta eelneva suhte purunemist, eelneva suhte purunemise põhjus oli eksnaise truudusetus. Meie suhe arenes aeglaselt kuna mehel on ka kaks last kellega me arvestasime, kohtusime üksteisega peaaegu aasta enne kui otsustasime kokku elama minna, lastega tutvumine läks hästi, võtsid mu omaks ja oleme väga head sõbrannad. Probleem algas minu silmis kui kolisime mehega kokku. Pildile ilmus ta eksnaine ja väga ahistavalt. Eksnaisel kaaslast ei ole ja elab lastega, lapsed külastavad meid kuus kolm nädalavahetust ja suhtlus isaga on peaaegu igapäevane. Eks naine, aga ei tundu endiselt leppima, et mu mees on eluga edasi liikund ja leidnud taas armastuse, mu mees elas eksnaise truudusetust valusalt üle ja enne minuga kohtumist ta väga ei teadnudki kus ta oma elus seisab, oli oma eksnaise küüsis.
Nüüd, aga on pea kolm aastat möödas tõusude ja mõõnadega, vahepeal tundub meie kooselu väga okei, aga siis ilmub jälle välja ta eks ja alati on põhjus lapsed. Kõnesid saab mees tihti teemadel mida ta tahaks ja saaks vabalt lastega arutada mitte eksnaisega, oleme püüdnud rahulikult eksnaisele selgeks teha,et meil on oma elu ja laste eest hoolitseme alati ja oleme olemas, aga tema pidevaid kõnesid me ei vaja. Mu mees tahaks pigem aint lastega suhelda, aga ei eira eksnaise kõnesid kui peaks midagi pakilist olema või laste teemal tõesti vaja rääkida.
Nüüd on asi nii kaugel, et eksnaine arvab ta võib iga kell helistada ja kohale tulla kui väga vaja, oleme suhtunud sellesse rahulikult ja mees kinnitab mulle,et me peame sellest üle olema ja kokku hoidma ehk ignoreerima. Mees maksab lastele elatist mis on kohtu poolt määratud ja kokkulepped on meil ka kohtusiseselt tehtud ,et millal lapsed meie kodus ja millal ema kodus.
Oleme nüüd neid kõnesid talunud pikemalt jälle peale vaikust ja olen väga sõnatu ja valmis alla andma, püüdnud mehega rääkida, et selles olukorras on raske säilitada ju rahu kui meie nüüd ühist pere käib sõimamas ja tallamas ta eksnaine, mees iga kord peaaegu kui eksnaine helistab ütleb talle,et selliseid asju saavad talle lapsed ka öelda ja, et palun jätku meid rahule selliste pisiasjade puhul.
Paraku on meie pere rahu läinud ja koos kasvatada 8 kuust last on raske tülide keskel. Mees väidab, et me saame sellest üle ja peame ignoreerima ja lihtsalt taluma ta kõned ära ,sest tõepoolest kõned on lastest ja mees armastab oma lapsi, aga mina mõtlen kuidas ma pean suhtuma sellesse ja kas ma peaksin tõesti mehele toeks olema ja proovima pigem lähedasem olla ja arusaaja. Vahest tekib tunne, et peangi asjad kokku panema ja pojaga ära kolima, sest selle terrori all ei saa ju elada, kord vaikus ja siis kannatame jälle vihakõnesid. Vahest mõtlen kas mu mees näeb olukorda ikka nii nagu mina, stabiilne eksnaine ja kahelapse ema ei käitu nii oma laste isaga ja võiks rahus elada ja proovida läbi saada nagu meie, aga tema mitte.
Mida ma peaksin tegema? See olukord on ilmselgelt mulle liiga palju. Ma armastan oma meest ja tahan lihtsalt kodurahu tagasi, kuidas teen oma mehele selgeks, et ma ei taha sõda vaid tema mõistmist ,et meie ühine laps ja meie praegune pere variseb kokku tema eksnaine rünnakute all ? Mees tahab minu mõistmist ja samuti, et eksnaine rahule jätab, aga ta ei soovi võtta käsile halbu meetodeid, et peaks laste ema blokeerima rahu huvides või solvama, ta endiselt loodab,et asi laheneb, aga mina kaotan usu kui pidevalt tekivad tülid.

Mida peaksin tegema? Kuidas mehega rääkima või suhtuma olukorda? Olen nagu kõik enda võimuses teinud, et mehele selgeks kõik teha, et meie suhe kannatab selle tõttu kuna tema usub ,et aeg muudab kõike ja küll eksnaine väsib ja ,et me ei tohiks tema kapriisidele alla anda.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Mees peab valima poole ja tegema kindla otsuse:
a) kuigi lahutatud ja kohtuga asjad paika pandud, ikkagi olen ja jään eksnaise tujude-tegude tuulelipuks;
b) olen uue pereelu-kooselu 101%-line toetaja ja selle nimel tegutseja.

Mees peab selle otsuse ja otsuse teod ühe kuu jooksul täieliselt korraldama, tagama jne.
Kui ta seda ei tee, siis ta seda ei soovi, siis ta ka teiega 101%-liselt kooselu nimel ei tegutse.

NB Sõnad ei maksa, maksavad teod, maksavad teo tulemused.
Kui neid tegusid ei tule, siis asjad kokku ja koos lapsukesega ära - oma rajale, oma elurajale.
Veelkordselt - sõnad ei maksa!!!, maksavad TEOD. Ajapikendus teeb asja vaid hullemaks.
Parimate soovidega
Jüri O.-M. Ennet