Kas mulle määrati õige ravim? 28.10.18 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on depressioon ja ärevus, unehäired.
Perearst määras raviks Brintellix 5 mg, mida olen võtnud 4 päeva. Arvas, et kui parem ei hakka, võin ravimi annust tõsta 10mg peale. Seni pole seda veel teinud.
Esimesel paaril päeval oli megahea olla, täna aga tunnen ärevuse tõusu, öösel ärkasin paaril korral ehmatuse peale ( kuigi unenäod olid ilusad ja rahulikud) poes oli raske käia hommikul.
Päeval käisin metsas jalutamas, oli lausa eufooriline tunne, 9 km. Koju minnes läbi linna tabas ärevustunne, nagu kardaksin rahvarohkeid kohti.
Õhtul kodus olles tekkis peas imelik surina moodi tunne, mis püsis tunde.

Kas see võiks olla ravimi kõrvalmõju? Kuigi perearst arvas, et vortioxetine ei põhjusta kõrvaltoimeid.
Või on ravimi kogus 5 mg liiga väike ja peaksin tõstma doosi?
Või üldse rohtu vahetama?
Teie harjutusi ma teen ka, lisaks jooga harjutused, jalutuskäigud.

Unerohtu võtan ka , sest muidu magan vähe

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Ravimi annust ei suurendaks,
päevakorda ja tegevusplaani kindlasti võtta Harjutused. Tableti toime 1/10 - harjutuste toime 9/10.
Mida ja kuidas harjutada - vt varasemad.
Päevi appi - sinna oma kogemust kirja. Iga inimene on ju ainulaadne ja seega on ainulaadne ka paraneise-tugevnemise terviserada. Leia endale sobilik. kuula organimis häält - annab täpseid juhiseid. Mis hea tunde annab - seega õige asi.

Õpetussõnad.
Vajalik on omapoolne kehaline-, vaimne-, hingeline-, sotsiaalne- ja religioosne (väärtushinnangute-maailmavaate) muutmine ravi e. Ennistamise, profülaktika e Ennetamise ning treeningu e Edendamisega. Enda kujundamine, arendamine. See aga vajab tahtejõudu, sihikindlust. Muidu jäämegi vaid tablettide peale lootma.
Rõõmsameelset harjutamist.
Jüri O.-M. Ennet