Avariijärgne trauma 9a lapsel 26.11.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

16augustil sõideti (82amees) ülekäigurajal mu 9a lapsele otsa (lahtine reieluumurd ja palju marraskeid) Asi kriminaalmenetluses ja politseist öeldigi et läheb asjaajamisega läheb aega. Olime haiglas kuu aega kui sai karkudel käima.Haiglas vaatasime naljakaid fillme ja hoidsin ta tuju üleval,mis talle meeldis. Naer on terviseks.Alguses oli mul kui emana suur pinge-stress,paberimajandusega tegeles jurist. Käisime ohvriabiski ja see aitas mul edasi tegutseda,et mida ja kuidas edasi. Poisil oli tuju-söögiisu norm nagu polekski midagi juhtunud. Vahel kaalutles õnnetuse üle ja nägi uneski ning küsis alati kuhu lähen kui diivanit tõusin aga see ka kõik( see arusaadav et peale avariid kartis üksi jääda) Tähelepanu all oli rohkem taastusravi et saaks ilma karkuteta käima..koolis oli kõik abistavad ja super,kuigi hinded langesid (see ka puudumise pärast)Sai sõpradega nädalavah olla ja arvasingi et läheb ülesmäge. Nüüd kus 3nädalat on ilma karkudeta siis hakkasin märkama poisi muutusi- iga asja peale ehmatas võpatades,hinded langesid veelgi ja hakkas valetama et kõik õpitud kuigi polnud(varem seda ei teinud),hakkas kooliasju unustama koju,liiga palju mõtles avarii üle (püüdes küll mõjutada et kõik möödas ja et sa terve aga ei aidanud) Poiss avariis ei süüdista suurelt ennast sest juht tuligi liiga kiiresti kõrvalt teelt peateele ülekäigurajale.
Unehäired sest mainib et ärkab öösel lihtsalt x ülesse ja siis magab edasi. Läheb kergesti närvi ja karjub-võtnud siis aja maha ja palun tal sügavalt sisse-välja hingata (teeme nädalas korra jooga harjutusi) Täna ta küsib surma kohta et mis tunne on olla surnud? Vastan et ei tea pole ise kogenud ja ka teised ei saa sellele vastata. Soovitati nüüd psüholoogile aeg panna et trauma võib hiljem lapsel välja lüüa.paningi aga pikad järjekorrad-jaanuari keskel (kas peaks ootama või leidma varema psüholoogi aja?)
Lisaks jaanuari keskel järgm op, kus reieluust võetakse toetraadid ja mutrid välja.näen et ta kardab seda ja püüan rahustada teda igati. Käime kinos ja kallistame palju...teeme koos asju nagu vanasti. ei oskagi kuidagi enam aidata,et tal need avariijärgsed mõtted kaoks/ununeks. Muutub kurvaks v pisar tuleb silma kui mööda sõidame kohast kus talle otsa sõideti.-kas peaks seda trajektoori vältima?
Teinud tihti vanne kus lihased ka lõdvestavad,kuna oli seljavalud ja jalavalu
,kasutanud magneesiumi tab. teinud üksteisele seljamasaazi.
Kuidas valutult poisile see lihtsamaks teha et ta ei mõtleks surmale,avariile mis oli? see ei aita et võtame uue puhta valge lehe ja see mis oli see on minevik.
Tänud ette.
Lp.K

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Postraumaatilised probleemid, põhjus loomuliult see autoavarii ja luumurd.
Vajab psühhiaatri abi.
Laste-noorukite psühhiaatrid nii Lastehaigla juues kui ka PERH Psühhiaatriakliinikus (Paldiski mnt 52). Nendes töötavad psühhiaatrid ja psühholoogid käsikäes.
Rahulik kodune keskkond on kasuks.
Koolikoormus - seda analüüsida koos psühhiaatri ja õpetajaga.
Iga tera tervise varasalve tuleb Poisile kasuks.
Lahendid olemas.
Igast murest saab üle!