6 aastasel laps hakkab ilma põhjuseta nutma , kätevärin? 25.04.16 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Probleem 6 aasatse poisiga .Peale lasteaias olnud intsitenti( lõi teist last ) pahandasime last ja karistasime teda sellega et võtsime 2 päevaks ära tema lemmiku asja. Laps sai aru et tegi valesti ja arvasin et sellega ka lõppes asi. Peale seda on hakanud laps ilma põhjuseta nutma nagu kardaks midagi..? laps kurtis ka ükspäev käte värinat mille peale hakkas nutma /kartma helistasin nõuande telefonile, kust kästi kiirabi kutsuda , arst ei teinud midagi, ütles et lasteaias lihtsalt üleelamine , et laps reageerib nii...tänu kiirabi käimisele kardab/ nutab laps veel rohkem, nagu oleks trauma saanud sellest..ise kardan et äkki paanikahoog lapsel? ei oska kuidagi last aidata ? või kuhu pöörduda?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Igal käitumise muutumisel on ikka oma põhjus või põhjused, seda ka lapsel.
Ergutamine-pidurdamine, kiitmine ja noomimine peavad olema adekvaatsed - adekvaatsed konkreetse lapse "tundehellusele". Ka kiitmine peab olema õiglane, mitte ebaõiglaselt ülepaisutatud.
Mida teha?
1) Hella teemat ei puutu, juhtida psüühiline ja kehaline aktiivsus muudele radadele.
2) Väikelapsele on oluline kehaline kontakt - kellega kodustest tal see parem on, sellega siis kallistada, mängida jne.
3) Ühised jalutuskäigud, loodus rahustab.
4) NB Kehaline edenemine edendab ka emotsioone ja käitumist!
Tervemas kehas tervem käitumine!
Õhtune-uneeelne raamatulugu või muu rituaalne tegevus.
Kindlasti saab kõik korda.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet