Valedega haiget tegemine 21.11.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Kuidas saada lahti pidevast valetamisest. Olen rikkunud väga hea suhte oma elus tänu oma valedele. Valetanud ka varasemalt kuid see kord nagu vist jõudis endale ka kohale, et enam sedasi ei saa. Kõige suurem kahju on just sellest, et elukaaslasele tegin sellega haiget ja kaotasin usalduse, kes teab kas seda veel tagasi saab. Hetkel nagu veel lootust oleks. Kuid ma ei taha talle midagi lubada kui ma ise ei saa kindel olla, et seda enam ei kordu. Olen proovinud nüüd mõned päevad seda, et ma teadlikult lihtsalt ei valeta, ja kui tundub, et nagu hakkab tulema siis olen lihtsalt vait ja kogun ennast seni kuni suudan ausalt rääkida. Kõige raskem on rääkida nendest asjadest ausalt kus tahaks edukam/parem olla. Näiteks kui keegi küsib töökohta sis ei taha öelda, et tead, hetkel päris niru. Ikka ütled, et ohh nii ja naaa jne...
Teine mure on elukaaslase/endise elukaaslase pärast, et võin julgelt öelda(ilma valetamata), et selliseid tundeid pole varem kellegiga olnud ning kohe kindlasti ei taha teda kaotada nüüd selle pärast. Hetkel ei julge ta minuga suhelda kuna ta kardab, et ma manipuleerin teda endaga koos olema ja eks ta teab ka seda, et ka tema tunded on tugevad ja tal raske.
Kas me peaksime koos minema psühholoogi juurde?
Või kuidas peaks üldse jätkama eelkõige, et asi ka püsiva väärtusega oleks.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Teod olgu sellised, et neist võib vabalt ning valjuhäälselt rääkida. Valetamisel pole siis ju mõtet!
Rääkida tõde ja ainult tõde - see olgu põhiprintsiip.
Mõnikord on situatsioone ja diplomaatiliselt vajalik, et kogu tõde ei öelda (näit. Ülemus on jobu - selle ütlemine on ju enesetapp, kuigi öeldu õige). Selles ongi elutarkus.
Suhteprobleemid ei parane jutuga (valetamisest rääkimata) vaid ikka ja ainult TEGUDEGA. hea tegu räägib ise enda eest.
Head tegutsemist soovides
Jüri O.-M. Ennet