Mis mul viga on? 26.05.17 / Psühhiaatria
Külastaja küsib:
Kui olin kas 6 või 7 aastane tahtis mind metsas vägistada maal olnud 14 aastane poiss. Olime maasikal. Poiss oli naabri lapselaps. Siis tajusin esmalt, ma ise ei taha midagi toime panna aga kästakse ja justkui teine mina teeb seda, ise olen kurb. Tõsise vägistamiseni asi ei läinud, pakun, et poisi oskamatuse tõttu. Kogu elu ongi olnud selle vastu tahtmist kuuletumise tõttu kohutav jama mis pole tegelikult elamist väärt. Toona metsas juhtunut pole ma kellegiga varem jaganud. Ka pole tunnistanud oma nö orjast teist mina. Olen tahtnud välja paista sõltumatuna, võitlejana. Võitlemine ongi aga mu igapäevane tegevus. Kusagil 3 klassis hakkasin tajuma seda teist mina, kes sunnib mind allaheitlikusele ja ähvardab mind mu piskustki elus ilma jätta. Selle tõttu on juba mitu aastat tagasi tekkinud ärevushood, jalad nõrgad, kogu keha värin jne. Kohutavalt häbenen oma seda viga. Käitumishäiretega olen olnud haiglas 14 aastase ja 17 aastasena. Mu teine mina pettis nad ära (arstid) et olen mina kes on tugev ja kel lihtsalt on teismeea probleemid. Ka hiljuti vesteldes psühhiaatriga ei julenud ma midagi sellest sundiast rääkida. On väga häbi. Sain toona diagnoosiks depressiooni, selle moodsa tõve mis on pea igaühel. Tabletid tuleb ju maha müüa :) Tegelikult on ju ka arstide töö stressirohke ja eriarstidele pikad järjekorrad. Arsti patsiendile pühendatud aeg samuti üürike. Iga arst ei sobikski. Kord psühhiater (korpurentne daam) karjus mu peale ja käskis süüa antidepressante mis minust tegid kunagi meeleheitel maailmaparandaja. Daam esitas ultimaatumi: kas antidepressant või mitte midagi. Tujude langust mul ei esine, nagu igaühel vaid siis kui on põhjus kehvaks tujuks. Mul ei ole sõpru. On mõni inimene kellega lävin põhiliselt 3D online keskkonnas. On elukaaslane kellega tutvusime 3D virtuaalreaalsuses
Pahatihti viimased 10 aastat on see teine mina mulle püüdnud sisestada "skripte" ehk mõtteid inimkeeli, et ma peaks tapma need isikud kes mu tobeda käsutäitja rolli tõttu siin planeedil Maa on mind ära kasutanud väga halvas mõistes. Olin sellistega isegi abielus. Ma ise saan aru, et nende tapmisega ei muutu maailm paremaks paigaks ja nende tapmine oleks neile liig kerge teema. Usun, et vanasõnad peavad paika ja üks neist on: kõik mis teed, teed endale. See tähendaks siis, keegi kasutas mind ära - elul endal on talle vingerpusse varuks. Hingede maailmas kehtib "kolme seadus" kõik tehtu saadakse 3 kordselt tagasi.
Vahel ma soovin olla eraklikult. Mu elukaaslasega on see võimalik. Siis väldin ka inimeste kõnesi ega väisa online keskkondi.
Lugema ja kirjutama õppisin 3 aastasena. Esimene raamat oli "Kuldvõtmeke" samas mõni aasta hiljem kujunesid lemmikuiks "Aatomik" ja "Aatomik ja küberneetiline karu". 8 aastasena pühendusin Marsi uuringuile, kasutades selleks linna raamatukogu. Vanuses 6 - 7 elasin maal keset metsi ja veetsin seal palju aega. Kohtasin haldjaid kes ütlesid, et olen pärit Marsilt. Nad õpetasid mulle taimetarkust ja looduse mõningaid nippe. Pookimist ja tolmutamist samuti. Vahel juurdlen, kumb ma siis en, kas see looduslaps kes soovis ussisõnu õppida või see kuri allaheitlusele sundiv internetiguru. Vahel aga on tegevushuvid ja minad segamini ka. Ikkagi palju aastaid see teine mina mind saatnud.
Mõned aastad tagasi sai surma minu hea sõber Saksamaalt. Liiklusavarii. Peale seda oleme aeg ajalt kohtunud. Tema see oligi kes käis mulle peale, et oma häbi tekitava murega siiski abi otsiksin. Ta jättis oma maise keha 5 aastat tagasi kuid suhtleme siiani. Peale ta surma käisin teda galaktikas otsimas. Kõik võõristasid mind, välja arvatud üks hall elukas. Ta juhatas mulle kätte suuna, millel leida "kaduma läinud" hing. Peale taaskohtumist oleme koos veetnud palju aega ja käinud rännakutel, kerinud aega, vaadanud möödunud sajandeid. Maailm oli väga ilus enne ristisõdu. Väga huvitav Atlantise ajal. Kuigi Atlantisel oli toona sama halvamaiguline kuulsus nagu meie ajal Ameerika Ühendriikidel.
Kõige kaunim on olnud "lennata" läbi sajandite.
Arst vastas:

dr Jüri Ennet
Psühhiaater
Erapsühhiaater
Väga ilusti selgitate enda probleeme ja isiksuse kahesust ehk kahte isiksust endas.
1) Seda kahesust on kirjanikud oma teostes kasutanud (ilus ja hea kirjanduslik võte, ilukirjanduses paljugi lubatud).
2) Seda on psühholoogid kirjeldanud, kirjeldanud kui haiguslikku, aga kirjeldanud ka endal kui Isiksuse võimalikku normaalset ilmingut . Garl Gustav Jung kirjutab, et temal avaldusid need "kaksikud" juba lapsepõlvest alates.
(Vt tema raamatut: Mälestused, unenäod, mõtted, tlk. Leo Metsar, Eesti Raamat, 2004. Ülihea raamat, soovitan kõigile).
3) Psühhiaatrid puutuvad kokku selle problemaatika nö haigusliku poolega, otsivad ja leiavad siin haigusi-häireid vastavalt rahvusvahelistele klassifikaatoritele. Ka neil on selleks õigus.
4) Minu seisukoht ja elukogemus näitab, et inimesel on eelsoodumus nii halvaks, pahaks, haigeks, ...Minaks ning tal on eelsoodumus ka heaks, andekaks, terveks, ...Minaks.
Inimese eluviis ja tegevused või tegemata jätmised ning keskkonnatingimused mõjuvad nüüd selliselt, et millised eelsoodumuslikud Isiksuse omadused (terviseseisundid jne) siis esile kerkivad või millised siis ei avaldu, varju jäävad. Võivad ka mõlemad osapooled esile kerkida.
5) Küsimus nüüd kerkimas, et kuidas seda tervise-haiguse "riigipiiri" siis konkreetsemalt märgistada, kust algab "piiririkkumine" ja haiguslik variant?
Üldistatud vastus oleks:
kumb Mina-Isiksus- Psüühiline seisund allub Minu tahtele, minu juhistele, minu kontrollile... - see siis nagu norm ja tervise skaalasse kuuluv.
(NB Normi küsimus on parasjagu sama keeruline nagu Musta Augu sisu kosmoloogidele. Nüüd ma muidugi parasjagu liialdan, aga siis jääb paremini meelde).
Kui see Mina-Isiksus-Psüühiline seisund ei allu Minu tahtele, minu juhistele, minu kontrollile... see siis nagu haigus ja haiguste skaalasse kuuluv.
(NB Haiguse, häire - terminit häire on tänapäeval soovitatud kasutada - küsimus on parasjagu sama keeruline nagu Suure Paugu problemaatika...Kus on ikkagi selle haiguse algusots, milline tema olemus - Ding an sich, nagu filosoof I.Kant ütleks. 6) 6) Miks ikkagi evolutsiooni käigus haigused-häired tekkisid? ...neil ju inimarengu loos mingi roll täita - muidu neid ju ei oleks....Mina otsin igast haigusest neid komponente, mis tervistumisele kaasa aitavad ja need on olemas...)
7) Kui see Mina nüüd ikkagi minu tahtele, minu juhistele, kontrollile ei allu või see olukord ületab tunduvalt sotsiaalse elukorralduse norm-mõõtkava, siis on koostööd vaja, koostööd psühhiaatriga.
8) Üheskoos saab selle psüühika kontroll-rooliratta ("kompuutri") jälle enda kontrolli haardesse.
Kaks pead ikka kaks, üks neist Psühhiaatri elukogemuste ja elutarkusega.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet
Nõuanded teemal: Psühhiaatria
Sõltuvushäire
Kuidas lõpetada kuritarvitamist ma ei suuda ilma stimulantiteta elada samuti teen aure bena vahest kõike mida saab.

Vastas dr Jüri Ennet
1. Kehaline hoiak määrab vaimse hoiaku ja vastupidi. Keha
kaudu saab oma vaimset hoiakut suuresti mõjutada. Et lind
oskab lennata, see on näha ka tema kõnnist mööda maad. Kerjuse ja
kuninga ...
kuidas ma saaksin alkoholi vastase süsti?
Tere!
Olen täiseti teadlik alkoholist loobumise protseduuridest, aga neist mulle ei piisa, kuidas ma saaksin seda süsti, mis takistab 3 kuud alkoholi joomast, tablettidest ei piisa, nendega hakkan ...

Vastas dr Jüri Ennet
Süstid - koostöö narkoloogiga. AA liikumine, iseseisev kehaline aktiivsus, rahustavad harjutused. Õhtul sobilik AD. Iga tera tervise varasalve - v.kasulik.
Elusihid endale selgeks teha ja siis seda ...
AD
Tere. Olen natuke hädas, olen aastaid põdenud depressiooni ja ärevust u 6-7a, aga vahepeal on ònnestunud rohtudega täiesti terveks saada. Nüüd aasta tagasi tabas mind tugev terviseprobleem, millest kasvas ...

Vastas dr Jüri Ennet
Süsti teevad ja sellega seonduvaga tegelevad Wismari Haigla narkoloogid.
AD kõrvalabi on sobilik - Mirtazapin 15 mg õhtul. Siidrid ja igasugune alko - kindel ei.
Kehaline aktiivsus ja harjutused ...
Kas tõesti stress?
Tunnen ennast kohutavalt halvasti. Peavalu, pearinglus, iiveldus, silmad valusad isegi öösel, kogu keha on valus, kohutav jõuetus, jalad valusad. Lihtsalt ei jaksa enam.
Viimased paar kuud on olnud ...

Vastas dr Jüri Ennet
Jah, stress. Stressil on nii psüühilised kui ka kehalised kaebuse, sotsiaalsed ebakõlad. Minu Palve-harjutuse esimene samm on hea, toimib nii keha, psüühika kui ka sotsiaalsete probleemide lahendamisel..
Loe edasi
Pikalt jätkunud kiusamine.
Kuidas saaksin lahti viha ja kättemaksu vastikus olekust. Mina ise ei poolda,ei vägivald,ei kättemaksu. Kuid selline ebaõiglus ja viha tunne on ikka jäänud või tuleb esile teatud hetkel. Kõik see juhtus ...

Vastas dr Jüri Ennet
Probleem ei ole akuutne, "värske". Vajalik koostöö teie psühhiaatriga, Keha ja psüühika ravi-trenn, keha ja psüühika tugevdamise harjutused.
Vaja muuta sotsiaalseid registreid-olukordi, hinnanguid, ...
Unerohust võõrutamine
Kannatan unetuse käes, mul on uinumisraskused. 8 aastat tagasi sain vähidiagnoosi ja olen sellest peale tarvitanud imovanet. Nüüd perearst ei anna enam unerohu retsepti ja määras asemele Trarett nimelise ...

Vastas dr Jüri Ennet
Põhihaigus on onkoloogiline - uneprobleemide põhjused on onkoloogilised...Unerohtu las kirjutab siis onkoloog.
Uinutit saab asendada neuroleptikumiga (Ketipinor) või siis AD-ga (Mirtazapin).
Loe edasi
Ketamiin !
Sisu väga lihtne . Diagnoositud raske depressioon . Kas Eestis on võimalik saada tasuta ketamiini ravi ? Haigekassa tugi olemas , saatekiri ka ?

Vastas dr Jüri Ennet
See ravim ei ole registreeritud, seega tavatarvitamine välistatud. Kui raviarst ja raviv haigla põhjendavad ja hangivad, siis eritingimustel (nagu narkootikumid, dokumenteeritud, taotletud, kuludokumendid ...
Loe edasiLapsena diagnoositud ATH
Mul on lapsena diagnoositud lastepsühhiaatri poolt ATH. Olen jõudnud elus sinna etappi, kus tunnen, et kui ma ei suuda keskenduda asjadele rohkem kui 5 - 10 minutit ilma muule mõtlemata - siis see on suur ...

Vastas dr Jüri Ennet
Ravimid selleks ongi, et leida sobilik "abistaja" praeguses olukorra. ATH rühma häired kuuluvad hüperaktiivsuse rühma, käitumishäirete rühma. Treeningmudel on näitlejad - õpivad-harjutavad lavatüki selgeks ...
Loe edasiSkisofreenia diagnoos
Tere! Mis meetodiga ja kui kaua võtab aega skisofreenia diagnoosi panek? Patsient on olnud sisehaiguste osakonnas 2 nädalat 2 päeva raske toitumishäirega. Somaatilised näidud on paranenud, organite ega ...

Vastas dr Jüri Ennet
Koostöö oma psühhiaaatriga. Skisofreenia "stardijoo jööb noorukiikka.
Söömishäired on stressiga seotud - "söön oma mure ära". Ja siis söömishäired - buliimia.
Alkoholile ei, miks maks probleemis? ...
ADHD(ATH) kahtlus
Tere.
Viimasel ajal olen hakanud rohkem märkama, et igasugune asjade unustamine tiheneb, jätan tihti tegevusi poolikuks, ei suuda väga kaua ühele asjale keskenduda - näiteks vahest pean lugema ...

Vastas dr Jüri Ennet
Keskea nooruses on esiplaanil töö- ja puhkerežiim. Siis stress ja tööpinged ning siis kodused probleemid. Mälu vajab treenimist, pingete maandamine - vajalik treenimine.
Karsked eluviisid, alkoholile ...
Vaata kõiki nõustamisi
Ei saanud vastust? Küsi arstilt:
