Mis mul viga on? 26.05.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Kui olin kas 6 või 7 aastane tahtis mind metsas vägistada maal olnud 14 aastane poiss. Olime maasikal. Poiss oli naabri lapselaps. Siis tajusin esmalt, ma ise ei taha midagi toime panna aga kästakse ja justkui teine mina teeb seda, ise olen kurb. Tõsise vägistamiseni asi ei läinud, pakun, et poisi oskamatuse tõttu. Kogu elu ongi olnud selle vastu tahtmist kuuletumise tõttu kohutav jama mis pole tegelikult elamist väärt. Toona metsas juhtunut pole ma kellegiga varem jaganud. Ka pole tunnistanud oma nö orjast teist mina. Olen tahtnud välja paista sõltumatuna, võitlejana. Võitlemine ongi aga mu igapäevane tegevus. Kusagil 3 klassis hakkasin tajuma seda teist mina, kes sunnib mind allaheitlikusele ja ähvardab mind mu piskustki elus ilma jätta. Selle tõttu on juba mitu aastat tagasi tekkinud ärevushood, jalad nõrgad, kogu keha värin jne. Kohutavalt häbenen oma seda viga. Käitumishäiretega olen olnud haiglas 14 aastase ja 17 aastasena. Mu teine mina pettis nad ära (arstid) et olen mina kes on tugev ja kel lihtsalt on teismeea probleemid. Ka hiljuti vesteldes psühhiaatriga ei julenud ma midagi sellest sundiast rääkida. On väga häbi. Sain toona diagnoosiks depressiooni, selle moodsa tõve mis on pea igaühel. Tabletid tuleb ju maha müüa :) Tegelikult on ju ka arstide töö stressirohke ja eriarstidele pikad järjekorrad. Arsti patsiendile pühendatud aeg samuti üürike. Iga arst ei sobikski. Kord psühhiater (korpurentne daam) karjus mu peale ja käskis süüa antidepressante mis minust tegid kunagi meeleheitel maailmaparandaja. Daam esitas ultimaatumi: kas antidepressant või mitte midagi. Tujude langust mul ei esine, nagu igaühel vaid siis kui on põhjus kehvaks tujuks. Mul ei ole sõpru. On mõni inimene kellega lävin põhiliselt 3D online keskkonnas. On elukaaslane kellega tutvusime 3D virtuaalreaalsuses
Pahatihti viimased 10 aastat on see teine mina mulle püüdnud sisestada "skripte" ehk mõtteid inimkeeli, et ma peaks tapma need isikud kes mu tobeda käsutäitja rolli tõttu siin planeedil Maa on mind ära kasutanud väga halvas mõistes. Olin sellistega isegi abielus. Ma ise saan aru, et nende tapmisega ei muutu maailm paremaks paigaks ja nende tapmine oleks neile liig kerge teema. Usun, et vanasõnad peavad paika ja üks neist on: kõik mis teed, teed endale. See tähendaks siis, keegi kasutas mind ära - elul endal on talle vingerpusse varuks. Hingede maailmas kehtib "kolme seadus" kõik tehtu saadakse 3 kordselt tagasi.
Vahel ma soovin olla eraklikult. Mu elukaaslasega on see võimalik. Siis väldin ka inimeste kõnesi ega väisa online keskkondi.
Lugema ja kirjutama õppisin 3 aastasena. Esimene raamat oli "Kuldvõtmeke" samas mõni aasta hiljem kujunesid lemmikuiks "Aatomik" ja "Aatomik ja küberneetiline karu". 8 aastasena pühendusin Marsi uuringuile, kasutades selleks linna raamatukogu. Vanuses 6 - 7 elasin maal keset metsi ja veetsin seal palju aega. Kohtasin haldjaid kes ütlesid, et olen pärit Marsilt. Nad õpetasid mulle taimetarkust ja looduse mõningaid nippe. Pookimist ja tolmutamist samuti. Vahel juurdlen, kumb ma siis en, kas see looduslaps kes soovis ussisõnu õppida või see kuri allaheitlusele sundiv internetiguru. Vahel aga on tegevushuvid ja minad segamini ka. Ikkagi palju aastaid see teine mina mind saatnud.
Mõned aastad tagasi sai surma minu hea sõber Saksamaalt. Liiklusavarii. Peale seda oleme aeg ajalt kohtunud. Tema see oligi kes käis mulle peale, et oma häbi tekitava murega siiski abi otsiksin. Ta jättis oma maise keha 5 aastat tagasi kuid suhtleme siiani. Peale ta surma käisin teda galaktikas otsimas. Kõik võõristasid mind, välja arvatud üks hall elukas. Ta juhatas mulle kätte suuna, millel leida "kaduma läinud" hing. Peale taaskohtumist oleme koos veetnud palju aega ja käinud rännakutel, kerinud aega, vaadanud möödunud sajandeid. Maailm oli väga ilus enne ristisõdu. Väga huvitav Atlantise ajal. Kuigi Atlantisel oli toona sama halvamaiguline kuulsus nagu meie ajal Ameerika Ühendriikidel.
Kõige kaunim on olnud "lennata" läbi sajandite.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Väga ilusti selgitate enda probleeme ja isiksuse kahesust ehk kahte isiksust endas.

1) Seda kahesust on kirjanikud oma teostes kasutanud (ilus ja hea kirjanduslik võte, ilukirjanduses paljugi lubatud).
2) Seda on psühholoogid kirjeldanud, kirjeldanud kui haiguslikku, aga kirjeldanud ka endal kui Isiksuse võimalikku normaalset ilmingut . Garl Gustav Jung kirjutab, et temal avaldusid need "kaksikud" juba lapsepõlvest alates.
(Vt tema raamatut: Mälestused, unenäod, mõtted, tlk. Leo Metsar, Eesti Raamat, 2004. Ülihea raamat, soovitan kõigile).
3) Psühhiaatrid puutuvad kokku selle problemaatika nö haigusliku poolega, otsivad ja leiavad siin haigusi-häireid vastavalt rahvusvahelistele klassifikaatoritele. Ka neil on selleks õigus.

4) Minu seisukoht ja elukogemus näitab, et inimesel on eelsoodumus nii halvaks, pahaks, haigeks, ...Minaks ning tal on eelsoodumus ka heaks, andekaks, terveks, ...Minaks.
Inimese eluviis ja tegevused või tegemata jätmised ning keskkonnatingimused mõjuvad nüüd selliselt, et millised eelsoodumuslikud Isiksuse omadused (terviseseisundid jne) siis esile kerkivad või millised siis ei avaldu, varju jäävad. Võivad ka mõlemad osapooled esile kerkida.

5) Küsimus nüüd kerkimas, et kuidas seda tervise-haiguse "riigipiiri" siis konkreetsemalt märgistada, kust algab "piiririkkumine" ja haiguslik variant?
Üldistatud vastus oleks:
kumb Mina-Isiksus- Psüühiline seisund allub Minu tahtele, minu juhistele, minu kontrollile... - see siis nagu norm ja tervise skaalasse kuuluv.
(NB Normi küsimus on parasjagu sama keeruline nagu Musta Augu sisu kosmoloogidele. Nüüd ma muidugi parasjagu liialdan, aga siis jääb paremini meelde).
Kui see Mina-Isiksus-Psüühiline seisund ei allu Minu tahtele, minu juhistele, minu kontrollile... see siis nagu haigus ja haiguste skaalasse kuuluv.
(NB Haiguse, häire - terminit häire on tänapäeval soovitatud kasutada - küsimus on parasjagu sama keeruline nagu Suure Paugu problemaatika...Kus on ikkagi selle haiguse algusots, milline tema olemus - Ding an sich, nagu filosoof I.Kant ütleks. 6) 6) Miks ikkagi evolutsiooni käigus haigused-häired tekkisid? ...neil ju inimarengu loos mingi roll täita - muidu neid ju ei oleks....Mina otsin igast haigusest neid komponente, mis tervistumisele kaasa aitavad ja need on olemas...)

7) Kui see Mina nüüd ikkagi minu tahtele, minu juhistele, kontrollile ei allu või see olukord ületab tunduvalt sotsiaalse elukorralduse norm-mõõtkava, siis on koostööd vaja, koostööd psühhiaatriga.
8) Üheskoos saab selle psüühika kontroll-rooliratta ("kompuutri") jälle enda kontrolli haardesse.
Kaks pead ikka kaks, üks neist Psühhiaatri elukogemuste ja elutarkusega.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

Autismi diagnoosimine lapsel

Elan välismaal, minu mees pole eestlane ja meil on 3-aastane poeg, kes räägib pudikeelt ja suunati lasteaia kaudu erialaspetsialisti juurde. Tegemist on arstiga, kes tegeleb eelkooliealiste neuroloogilise ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Mitmekeelsus võib oma mõju veidi avaldada,
armukadedus uue pereliikme ilmumisel on paljudel lastel.
Millised on lasteaias suhted kasvatajate ja teiste lastega? Ka sealt tuleb probleeme kaasa. ...

Loe edasi

Depressioon, toitumishäired

Tere, kirjutan oma murest. Nimelt on mul toitumushaigused, 2 aastat tagasi nàljutasin ja vòtsin 30 kg alla ja nùùd olen seepàrast vàga stressis ja mul on depressioon ja àrevushàired. Tahaksin vòtta kaalust ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Söö kolm-neli korda päevas,
kogused olgu veidi väiksemad,
magusat ja suhkrurikast - praktiliselt ei,
taimtoidu osa suurendada,
mäluda igat suutäit kaks-kolm korda tavalisest ...

Loe edasi

miks ma asju põletan

ma nagu panan kogu aeg asju põlema nagu tseke ja pabereid nagu mulle meeldib see see pakkub mulle münu aga mul öeldakse et mul on midagi viga nii et ma mõtlesin et ma küsin.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Kui sul kodus kamin või ahi on, siis selles võid - vanemate loal ja juuresolekul - asju põletada.
Räägi oma probleemist vanematele - üheskoos leiate lahendi.
Kui ahju ei ole, siis võid koos ...

Loe edasi

Ajutöö justkui häiritud

Tere!

Nimelt olen aastaid vaevelnud unetuse käes. Vahel läks olukord paremaks, aga üldiselt vähklen iga öö tunde enne kui uni tuleb. Ma arvan mu mure on sellega seotud, aga vōib-olla mitte. ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Depressioon viib mälutegevuse halvemaks, kestev väsimus alandab mäluvõimeid, psüühilist tegevust, enesetunnet. Mõned otsustamata olukorrad vaevavad ja vähendavad ajutegevuse võimekust.
Depressioooni ...

Loe edasi

Ärevus

Rinnus ilmelik tunne nagu ōrnalt suruks midagi, uinumiseks läheb 4 tundi, kui jään üldse magama.
Rahvarohkes kohas ja koolis viibimine tekitab ärevust, selline tunne nägu kōik jälgiksid.
Hästi ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Kanep kohe lõpetada, alkohol ja õlu ka koheselt lõpetada.
Apteegi vabamüügist rahustad teed, kodus soojad-kuumad joogid rahustavad.
Igapäevane kerge kehaline aktiivsus (ca kolm km jalutamist, ...

Loe edasi

Tablettide Vahetamine

Tere

Kas pidev antidepressantide vahetamine ja mõningane dooside unustamine võib mõjuda halvasti? Ega sellest ei teki epilepsiat või šõsofreniat?

Ette tänades

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Ei teki ei epilepsiat ega skisofreeniat!
Psüühikaprobleemide lahendamisel on tabletid-ravimid vaid 1/10 vajalikest tegemistest, 9/10 on ka vajalik ja see on: kehalised harjutused, korralik puhkus, ...

Loe edasi

Pidev väsimus ja suur unevajadus.

Tere!
Millest võib esineda kohutav unisus. Võin magada kuni 15 h ühtejutti korraga ja ilma vahepealse ärkamiseta. Olen suutelinegi ainult magama. Olen muutunud täielikult teovõimetuks juba ja mitte ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Vaja minna perearsti ja tema kaudu neuroloogi jutule, tehakse pilt - ilmselt radikuliit (selle valu kiirgab jalga)
Selili lamada kõvemal alusel, voodis madratsi alla panna viineeritahvel või papist ...

Loe edasi

Alkohool ja ravimid.

Ägeda valukorral võtsin lühikese vahega kaks tabletti VIMOVO ja veidi hiljem 100g kanget alkoholi kura valu jalas ei andud järgi. Valu alg punkt on tegelikust segroo lülide vahel kust see lööb vahel jalgadesse ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Vaja minna perearsti ja tema kaudu neuroloogi jutule, tehakse pilt - ilmselt radikuliit (selle valu kiirgab jalga)
Selili lamada kõvemal alusel, voodis madratsi alla panna viineeritahvel või papist ...

Loe edasi

Tremor ja panika haired

Tere Doctor, 10 aastad mul on Paanika Häired, ja nüüd hakkas psycho - tremor((( Mida teha? olen vâsinud sellega

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Paanika häireid eisineb paljudel, hellahingelistel sagedamni.
1) Kõik stressi-pingeid maandavad võtted on kasulikud (kerge kehaline aktiivsus, soe vann-dušš, jalavannid (soe-kuum vesi), soe tee, ...

Loe edasi

Paanikahäire

Nädal tagasi umbes sõitsin bussiga ja järsku oli ära suremise tunne. Mul läks kuklast kuumaks, õhupuudus oli, süda kloppis, ära minestamise tunne ja nõrkus oli. Ma väga kartsin nii, et pöördusin kiirabisse ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

See on ärevushäire - tundehelladel inimestel on seda sagedamini.
Kõik tervist tugevdavad tegemised on kasuks.
vt otsinguga - ärevushäired, paanikahood. Leia endale sobilikud harjutused-tegemised ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: