Laps lööb, hammustab, loobib asju.... 04.05.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. Mure seoses 2a2k vana pojaga. Detsembri algul sündis väikevend, keda laps väga hoidis, kallistas ja nunnutas senini. Nüüd viimased kuu aega aga on mõlemad lapsed ja ma ise väga haiged ning tahavad tavapärasest rohkem tähelepanu kuid ka mu enda enesetunne pole kiita olnud ning tihti olen lihtsalt lapsele multikaid pannud. Mees on palju kodust ära tööl. viimased kolm nädalat on laps nagu ära vahetatud, enam ei mängi. Lihtsalt loobib asju laiali kust ainult saab, viskab ennast pidevalt pikali, nutab ainult sülle, korraldab tunniseid nutumaratone et enda tahtmist saada (me ei ole seni jonnile Allunud) hammustab ja eriti kiuslik on väikevennaga, keda korduvalt igapäevaselt hammustab, jalgade-kätega lööb, raputab, asju iäest kakub. Kuigi samas hoolib vennast, musitab ja ronib kaissu. Kohati tekivad sellised laamendamis-kiusamis hood hästi järsult...(seisab kõrval, vaatab ja jutustab ja siis järsku virutab mingi asjaga vennale vastu pead).
Kas peaksin tõsisemalt muretsema, et tegu on mingi aktiivsus-tähelepanuhäirega vms ning on vajalik pöörduda kuhugi. Väga elava loomuga laps on ta kogu aeg olnud. Või on eakohase käitumisega mida võimendas haigusperiood ja vähene tähelepanu mis normaliseerub tervenedes, piisava tähelepanuga?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Armukadedus on siin mängus ja Väike-veli saabki ju praegu suuremat tähelepanu, kallistamast, nunnutamast. Seda arvestada, teda kallistada jne.
Pojale selgitada, et Suurem hoiab väiksemat ja Ema hoiab Sind ja ka Väike-veli ja sina oled Suur ja hoiad ka Väike-veli. jne.
Sooja jooki anda - see rahustab, naeratada ja kiita - rahustab, voolimis-savi (käeline tegevus) rahustab jne. Une-eelne muinasjutt ja korralik uni - rahustab.
Vajadusel ka laste psühhiaatri jutul käia - aga järjekorrad sinna ju ...
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet