Citalopram noorukile 24.03.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Pojale (19a) määrati ärevushäire raviks ja uinumise soodustamiseks Citalopram ja Immovane. Vajadusel Xanax. Probleemiks on tal ärevus, mis takistab isegi koolitundides istuda (vajadus ennast liigutada, kasvõi jalgadega sibada), mõtete tulv, mis segab rahulikult olla või koolitöödele keskenduda. Eriti raskeks muutub häiriv ärevusseisund õhtul enne magamaminekut. Rohtude kõrvalmõjud ja sõltuvusse jäämise mure on. Ja kas nende rohtude mõju all on võimalik lõpueksmid normaalselt sooritada ja sõjaväeteenistus läbida? Kas on olemas mingid uue põlvkonna rohud, mis sobiks noorukile paremini?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Temal on antidepressant, uinuti ja rahusti. See on hea, aga see on vaid stardiks hea, kaasnema peab enda (keha, vaim) ja keskkonna (sotsiaalne: eesmärgid, töö-rõõmud, suhtlusraadius jms) muutmine.
Seega:
1) minu ristkülik diagonaaliga ja "uue prillid" raviprintsiip.
a) diagonaalitutud ristküliku üks kolmnurk väheneb - seega ka ravimite osatähtsus ajateljel peab vähenema;
b) teine kolmnurk suureneb - seega harjutuste osakaal peab suurenema ja seetõttu ravimite "töö" teevad ära harjutused;
c) "uued prillid" ehk uued hoiakud ehk uued väärtused-prioriteedid. Uus suhtumine endasse ja enda tegemistesse - võtta kui Mängu, sportmängu, treeningut.

vt minu Palve esimene samm. Õppimise vaheaegadel seda ka teha - paraneb aju verevarustus, mälu, meeleolu.
Uni olgu piisav ja une arvelt ei võta.
Ka õppimist võtta mänguliselt (mitte pinnaliselt, mängija ju pingutab, aga süda hõiskab!
Koolitükkidega saab selliselt hästi hakkama, aga
kaitseväkke mineku asjaolud selginevad alles pärast seda - kui neid probleeme siis veel ikkagi on.
Rõõmsameelset harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet