Autsistliku noormehe ärevusseisund 21.09.16 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Minu 18 aastasel autistlikul pojal on viimsel ajal märgata nii kehalist - kui ka vaimset ärevusseisundit, mis tihti kestab terve päeva. Kuigi ta väga püüdlik ja hoolas noormees, on keskendumine siis väga raske. Ärevus väljendub kehaliselt higistamise, nö kuumahood, kus nägu ja keha muutuvad punetavakas, ka peopesad ja nägu higistavad. Kui olen pannud käed rahustamiseks õlgadele, siis tunnen kuidas terves kehas on pingulolek või värin sees, süda taob. Muutub ka valjuhäälseks, tekivad valjud häälega hüüded. Tal on väga raske paigal püsida, leevendust saab nähtavasti ringi liikudes ja ka hüpeldes. Liigutused on väga jõulised ja rõhutatult lõpetatud, liikumine väga kiire, kui ei suuna, siis toimub kõik joostes. Meeleolu on enamasti väga rõõmus, isegi eufooriline, on valjud naeruhood. Viimastel päevadel on ta plahvatusohtlikus meeleolus, tuju on ärev. Ka väiksemad muutused selgeks õpitud rutiinides, mis varem ei ole olnud mingi probleem, võivad siis põhjustada rahutust isegi kurjaks muutumist ja ähvardavaks (hakkab kätega pead sügama, valjult häälitsema, ja pilk on ähvardav). Ohu märgiks on kui ta hakkab kordama väljendit „ei tohi“. Peale seda hakkab ta lööma, lahtise käega kiired löögid peamiselt pea piirkonda. Siiani on aidanud ta sellest olukorrast välja tuua joogi pakkumine, dušši alla saatmine, füüsiline liikumine. Sellisid olukordi oli varasemalt paar korda aastas, nüüd juba paar korda kuus.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Minge valvepsühhiaatri jutule - need võtavad abivajajaid tööpäeviti vastu. Probleem veidi laiem kui ärevus.
Perearsti käest saate kohe mingit rahustavat arstirohtu abiks.
Ärevuse valdkonna soovitused (vt eelnevaid) soovitan ka kasutada ( milliseid ta teeb või suudab teha).
Ühised jalutuskäigud võtavad sisepingeid maha, soojad jalavannid on kasuks, ka soe dušš, juuste kammimine või paitamine.
Rahulik õhkkond, rahustavad teed, tema kiitmine.
Kui krampe olnud, siis konsulteerida ka neuroloogiga.
Kannatlikkust, arsti konsultatsioonid,
omapoolsed harjutused!
Jüri O.M. Ennet