obsessiiv-kompulsiivhäire 15.01.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen üsna veendunud, et oman seda. Mõne aja eest sattusin üsna juhuslikult lugema selle kohta ja minus tekkis huvi, kuna leidsin endal üsna palju sarnasusi kirjeldatuga. Hakkasin asja põhjalikumalt uurima ja veendusin selles üha enam. Mul ei ole vist küll kõige hullem variant, aga nö sundliigutused neid olen põdenud eluaeg. Ehk siis vajadus kindel arv kordi puudutada asju, vahel olen sunnitud lausa toppama jääma mõne asja juurde, kuna ei saa seda õigesti puudutatud või tunnen vajadust veel ja veel puudutada seda. Obsessiivne pool ei ole nii tugev, kuid siiski esineb ja peamiselt just nende sundkäitumistega, st üritan ära hoida midagi, mis enda ettekujutuses võiks juhtuda kui mingit asja ei tee.

On sellele olemas mingi ravi? See pole küll nii väga tõsine häire, aga sellegipoolest üsna häiriv eriti, kuna ise saan selle tobedusest aru. Lihtsalt tahtega seda aga ei murra. Olen ka päevi hiljem läinud mingit asja puudutama, kuna see jäi tegemata. Kas on mingeid rohtusid, mis selle vastu aitaksid ja kas seda on võimalik täielikult välja ravida?
Aitäh.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Obsessiivsed e. sundnähud on ideed, kujutlused või impulsid, mis stereotüüpsel viisil tulevad pidevalt meie teadvusse ja need häirivad meid, kuna sisaldavad ebameeldivusi: vägivalda, nilbust, rumalust, mõttetust. Isik püüab neid maha suruda, aga sageli edutult.
Erinevate sundmõtete esinemissagedus
55% - saastumine, 35% - korraga (kord-korralagedus) seotud teemad, 19% - agressiivsed teemad, 15% - seksuaalsed teemad, 10% - religioossed teemad.
Kompulsiivne tegu või rituaal on pidevalt korduv stereotüüpne käitumine.
Nende ravi vt. sundmõtete ja sundhirmude valdkonna varasemaid soovitusi. Arstirohuga saab toetada psühhiaater. On ravitav, vaja kannatlikkust.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet