Somaatilised haigused 19.02.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Meie kool on sanatoorne kool raskelt kulgevate somaatiliste haigustega õpilastele 1.-12. klassini. Kooli juhtkond soovis võtta vastu õpilast, kellel on diagnoositud depressioon ja ülekaalulisus. Ta ei olnud pikalt koolis käinud ja püüti leida kool, mis sobiks sellele lapsele. Haridusministeeriumis tööl olev ametnik ei ole arst. Kuid just Haridusministeeriumi esindajana ütles, et ei ole tegemist somaatilise haigusega ja kool seda õpilast vastu võtta ei tohi. Oma valla sotsiaaltöötajad on aidanud juba kõigega , mis on võimalik. Palun selgitage terminit "raskelt kulgevad somaatilised haigused".

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Haiguste klassifitseerimine somaatilisteks (kehalisteks) ja psüühilisteks on parasjagu tinglik, nagu kõik klassifitseerimised. On ka psühho-somaatilised haigused ning ka somato-psüühilised.
Teie koolilaps on ülekaaluline (somaatiline haigus väga mitmete põhjuslike võimalustega), millega kaasneb ka depressioon (olen paksukene, teistele "nokkida" jms., mis kurbmeelsust tekitab).
Teie koolilaps võib olla ka mingil (meile teadmata põhjusel) depressiivne ja depressiooniga võib kaasneda ka liigsöömist.
Ülekaalulisusel on omad raskusastmed ja neid saab mimete abivahenditega ka numbriliselt mõõta.
See koolilaps vajab nii kehalise valdkonna kui ka põhimeeleolu valdkonna ravi ja ta peab saama ka kooliharidust temale sobivaimas keskkonnas.
Kus see õpilane parimat kehalise- ja hingelise valdkonna ravi saab koos kooliõppusega, seal ta siis olema peakski.
Kuhu see Müsteeriumi esindaja oma selliste häiretega lapse ravile ja kooli paneks? - see on empaatiline mõõdik.
Võidelge lapse huvide eest!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet