Rahustisõltuvus 19.02.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Viibisin veidi aega tagasi ärevushäiretega uuringutel psühhiaatriaosakonnas, sealne arst arvas, et mul on tekkinud Xanaxisõtuvus, kuna olen seda aastaid tarvitanud vajaduse korral ja kui halvem, siis ka kuini 1,5 mg päevas. Olen nüüd ilma Xanaxita olnud 3 nädalat ja kogu aeg ärevus, südame kloppimine ja käte suremine, 2 nädalat võtnud Paroxetini 0.5 tbl hommikul ja 1 tbl õhtul (20 mg). Paremaks poe läinud, mõni päev veidi parem ja siis jälle ärevus, enam ei jaksa lihtsalt. Milline on teie arvamus, kas see on ikka veel nö,võõrutusnähtudest või Paroxetin ei sobi äkki mulle? Kas on võimalik, et on mingit nö,süütumat rahustit, mis aitaks vahepeal veidi, ja kui ma uuesti võtan Xanaxit, no näiteks ühekordse annusena, kas olen kohe sõltuvuses tagasi (loomulikult ei taha ma seda võtta enam, aga lihtsalt ei jaksa seda ärevust taluda enam)? Aitäh juba ette ja päikest

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Xanaxit ei soovita, trankvilisaatorit ei.
AD olgu sobilik ja õiges annuses. koostöö oma psühhiaatriga.

Liigse pinge maandamiseks kasutaksin väikeses annuses neuroleptikumi.

Harjutused on kindlasti vajalikud (vt. ja tee minu Palve-Meditatsiooni esimene samm), kehalińe aktiivsus (jalutuskäigud, käsitsi pesupesemine soojas vees, mingi sportlik tegevus - kui aeg võimaldab ja see sobilik on). Muud rahustavad võtted: soe tee, soe dušš, rahustavad- ja uneteed, lõõgastavad yoga-harjutused jms. (vt. varasemad ärevushäirete soovitused).
Esivanemad said füüsilise töö ja vabadusvõitlemisega endale elujõudu juurde. Eks kehalise harjutamise ja sotsiaalse paremuse eest võitlemisega seda vajalikku elujõudu meiegi juurde saame. Saame üksmeele jõudu!
Jüri O.-M. Ennet
Kannatlikkust ja rõõmsameelset harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet