Enesevigastamine unes? 19.02.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
See on küll kummaline ja ise pole kuulnudki sellest, aga nimelt olen mitu korda ärganud hommikul värskete kriimustustega. Ükskord ka ärkasin enda kriimustamise ajal üles, sest tundsin valu. Mäletan kord, et nägin unes, et kukkusin koselt alla ja sain unes kriimustused ja ärgates tunnen, kuidas mitmest kohast kipitab ja täitsa värsked kriimud. Kas sellele on mingi seletus? Õnneks pole seda väga palju juhtunud, umbes 5 korda 2 aasta jooksul.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Unehäired viitavad häiretele reaalelus. Mõnikord on need reaalelu pingetekitajad täpsemalt teada, aga mõnikord ei ole.

Kui reaalelus olev põhjus on teada, siis püüda seda muuta või siis ennast selles vallas tugevamaks harjutada. Pingetest vabanemise nipid - psühhoregulatsioon - on kasuks ja vajalik.

Kui põhjust täpselt ei tea, siis jääb pingetest vabanemine - psühhoregulatsioon, sport ja kehalised harjutused ja organismi (psüühika) tugevdamine.

Konkreetne õpi- ja puhkerežiim, normaalne-tervislik toitumine, jõukohane kehaline aktiivsus, minu Palve-Meditatsiooni esimene samm. Sellest alustada.
Väikesed kriimstused unes ei ole probleemiks ja sellepärast muretseda küll vaja ei ole.
Eelöeldut tehes saab kõik korda!
Head tegutsemist,
Jüri O.-M. Ennet