Suitsiidne depressioon? 30.07.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Mure on lühidalt järgmine: Ma ei näe ei personaalses ega üldises plaanis enam midagi, mille nimel üldse edasi eksiteerida. Mõtisklen pidevalt vabasurma üle. Miks ma seda veel teostanud pole? Keskkond (perekond ja mõned ebamäärased lootused) hoiavad mind tagasi.

See seisund sai alguse ligemale aasta tagasi seoses armumisega juba hõivatud daami. Küsisin Temalt, kas mul on lootust ja vastas eitavalt. Aktsepteerin seda ja sean tema õnne enda omast kõrgemale. Sellegipoolest on mul tunded tema vastu olemas. Ma ei oleks uskunud, et üks armumine võib nii rängalt mõjuda. Alguses tõi see kaasa isutuse ja järsu kaalulanguse, esimese kuuga 10 kg. Nüüdseks juba 17 kg. Kui esialgne unetus jm on taandunud, siis tujude kõikumist ja keskendumise raskusi esineb ikka veel.

Olen püüdnud end ise aidata. Olen lasknud ajal mööduda, olen päevikut pidanud, olen oma kannatustest ka mõnele inimesele rääkinud, olen püüdnud suhelda uute inimestega. Samas olen ka regulaarset Temaga kontakti hoidnud. Miski ei näi päriselt aitavat. Olen püüdnud oma seisundit jõudumööda varjata. Kuid üha uuesti kerkivad esile need sünged tunded – kurbus, rahutus, ükskõiksus ja lõpuks mõtted vabasurmast, mis näib ainsa pääseteena mu kannatustest.

Kuna psühhiaater ei suuda mulle ilmselt elu mõtet ega mu igatsetud armastust anda, siis kas on üldse mõtete selle probleemiga kohaliku psühhiaatri poole pöörduda? On sealt peale mõne uimastava tableti võimalik abi saada? Milline võiks sellise seisundi ravi välja näha?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) mille nimel üldse edasi eksiteerida.
Esivanemate võitlemise ja vaeva nimel. Meie võitlemist ja tegutsemist vajavad praegused ja järgnevad põlved. Meil on kohustus tegutseda. Tegutsemine oma erialal (töövanker) ja oma pere ringis (lapsevanker) on meie elu põhilised tugisambad.
2) kas mul on lootust ja vastas eitavalt.
Keegi ei sega ju platoonilist armulugu (religioossed inimesed ja mitmed usuvoolud seda ju kasutavad). See eeldab aga religioosset "nabanööri".
NB Suhe on kahepoolne ja öeldi ju Ei!. Nüüd on eneseuhkust ja -väärikust ka vaja.
Jõud ja energia eelnimet vankrite vedamisele ja rööm tulebki enda ja kaaskondsete südamesse.
3) Keskkond (perekond ja mõned ebamäärased lootused) hoiavad mind tagasi.
vt. C.G. Jung "Mälestused..." Temal oli ka kriis (meil kõigil on olnud, on või tuleb) ja aitas kohusetunne.
4) Depressiooni osas arstirohi ja harjutused.
Surm terendab meie põlvkonnale juba sellel sajandil ja selles osas muretseda ei maksa.
5) Teie vana-vanemate kaaskondsetele anti võimalus "ekskursiooniks" Külmale maale (25+5 või 10+ aastat järjekordset orjapõlve vabadusvõitluseks vajaliku võitlusvõime kujundamiseks). Kes ellu jäid aitasid meie täse põlvkonna elu-olu korrastada. Nende nimel vaja tegutseda.
üle 100 000 inimese on nn Maarjamaalt uutele Marjamaadele läinud - närv ei ole siinses olus vastu pidanud. Ka nendele on vaja näidata, et Eestirahvas ei kavatse veel riigi ja rahva suitsiidimõtete (riigi vabaduse mahamüük väikese eliidikliki huvides) realiseerimisega tegeleda.
Eestirahvas vajab ka Teid.
Uued eesmärgid vajavad uut tervist Võitlemiseks.
Tegudele, Väljavalitu!
Jüri O.-M. Ennet