Uni ja unerohud 19.05.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, minu probleemiks on unerohud. Tahan neist lahti saada. Olen neid kasutanud kaks kuud. Hetkel olen poole tableti peal (Somnols). Olen püüdnud ilma ka magada, väga pindmine uni...alles vara hommikul uinusin, tihedad ärkamised öösel. Uni silmis, kuid ei jää unne. Pidev mõtlemine unest, et vaja lahti saada unerohtudest. Päeval ma uimane ei ole, saan oma toimetused tehtud, aga kui öö kätte jõuab, siis mõtlen, nii, nüüd pean jälle rohtu võtma? Kas ma olen sõltuvuses neist, mu sisetunne ütleb, et pean ära kannatama paar ööd ilma unerohtudeta, kuna organism on harjunud juba neid saama. Või, ma peaks kuhugi pöörduma, et aru saada, milles asi?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Arstirohud teatud etapil on vajalikud. Tubli. Nüüd vaja harjutusi teha. Algusotsa saat siit, järgnevast kätte. Põhjalikumalt leiad soovitusi raamatust "Väljavalitu".
Harjutusi on viis rühma: sotsiaalsed, kehalised, vaimsed, hingelised, religioossed. Sotsiaalsed - harjutste eesmärk võtta elu-olu mänguliselt (näitemänguliselt ühelt poolt ja sportliku mänguna teiselt poolt). Kehalised harjutused - eesmärk liigsetest pingetest vabaneda ja organismi tugevdada. Nii kehalist kui ka ülejäänud kolme hõlmab järgnev:

ENNETI PALVE-MEDITATSIOON
Esimene PALVE – Ringutus-Sirutus ja Lõdvestus
Ringutan-sirutan end Taevatähe e. Taara poole (Taara on hindi keeles Taevatäht).
Käed üles, kõht sisse, rind ette, õlad taha, pea kuklasse, naeratus näole.
Lõdvestus. Siis rahulikult painutus ette alla, kael-õlad pingevaba (“Pea ripub
pingevabalt nagu Tootsi Maakera nööri otsas”), lõdvestub ka lumbo-sakraalne regioon e.vööpiirkond.
Lõdvestub kogu keha!
Tagasi lähteasendisse (püstiasendisse): “rullin end püsti, sirutan end”.
Harjutuse eesmärk: keha ja mõttemaailma lõdvestumine ja hingeelu rahustamine.
Palveharjutust teen rahulikult, õndsalt. Alustan 3-5-7 korrast, kordade arvu järk-järgult päeva-paari tagant suurendades. Leian endale ise sobiva korduste arvu.

Teine PALVE – Tühjenemine-Vabanemine Patust-Murest
e. Negatiivsest
Ringutan-sirutan Taevatähe poole. Mõttes võtan oma südamesopist konkreetse,
mind vaevava mure peopesade vahele (-).
Toon peopesad koos mõtte-murega aeglaselt ülalt alla, maani ja samal ajal
kujutlen, et minu keha e. vaimutempel tühjeneb-vabaneb nimetatud patust.
Keha vabaneb häirest!
Samas ütlen mantrat e. sisendust: “Mi-nu ni-mi on Jü-ri! Va-ba-nen ......st (nt hirmust).”
Enne käte mahapanemist lõdvestan kaela-õlad-vööpiirkonna, kogu keha ja
Negatiivne saabki “maandatud”!
Harjutuse puhul on oluline:
1) piltlik kujutlus; 2) mantra e. sisenduslause mõttes ütlemine;
3) lõdvestumine ning rahunemine.
Rahulikult tagasi püstiasendisse.

Kolmas PALVE – Täitumine Vooruse-Rõõmuga e.
Positiivsega
Painutan ette alla, lõdvestun, rahunen. Võtan maast käte vahele mõne mind rõõmustava
omaduse ja toon käed aeglaselt keha lähedalt alt üles (+).
Kujutlen ja ütlen mantrat: “Mi-nu ni-mi on Jü-ri! Tä-i-tun ......ga! (nt julgusega)!”
Harjutuse puhul on oluline tunnetada kogu kehaga, organism “nagu vaakumpumbaga imab endasse” soovitud Positiivset.
Tagasi lähteasendisse.

Neljas PALVE – Vabanemine-Täitumine (Vaata teine ja kolmas palve)
See on teine ja kolmas palve vaheldumisi:
a) Ringutan-sirutan (üles), siis vabanen Negatiivsest (alla)
b) Täitun Positiivsega (üles) ja vabanen Negatiivsest (alla) jne.

Viies: sirutan ja siis Palve; painutan ja siis Meditatsioon; ja vastupidi.

Harjutamine teeb Meistriks,
Jüri O.-M. Ennet