Lapsepõlve mõjud 28.02.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, minu isa on olnud terve elu joodik. Ta jättis meid lapsepõlves korduvalt maha. Olid pidevad tülid ja füüsiline vägivald, mida ta kasutas nii meie kui ema peal. Paar aastat tagasi ma hakkasin temaga suhtlema, kuid ta läks nüüd jälle oma teise pere juurde tagasi ja enam ma temaga läbi ei käi. Asi selles, et kõik mu suhted meestega on kohutavad. Suhte alguses ma kiindun väga inimesesse
ja võtan isegi kergeid armumisi väga südamesse ja saan haiget. Praegu olen suhtes olnud 5 aastat, meil on ka poeg, olen oma meest korduvalt petnud, meil on suured tülid. Tihtipeale ma hakkan lihtsalt nutma ja mõtlen, miks isa mind maha jättis ja miks mul ei võinud olla ilus ja rahulik lapsepõlv. Kunagi ma ei mõelnud nii, kuid 16aastaselt oli mu esimene tõsine suhe ja siis ma muutusin, ma ei olnud enam sama inimene, kes oli rõõmus ja kellel ei olnud sundmõtteid. Loodan, et saate mu segasest tekstist aru, sest mu elu ongi segane olnud. Mida ma peaks tegema või muutma oma elus, olen pidevas masenduses ja ei näe väljapääsu. Tahaks olla see sama inimene, keda ei huvitanud oma kurb lapsepõlv ja kes ei süüdistanud teisi.

Ette tänades,
L

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Isa joomisel olid ka ilmselt mingid põhjused, alkoholismil on suuresti ka sotsiaalseid tagamaid. Aga minevikku me ju muuta ei saa, õppust võtta aga sealt saame küll.
Mida siis teha? Põhirõhk lapse kasvatamisele, tema arendamisele ja üheskoos. Oleviku tegemised aitavad mineviku varjudest jagu saada. Teiseks igapäevane ametitöö, selles vallas tubli, hea, väga hea olla. Oma ala Meister olla!
Lapsevanker ja töövanker - need on esimesed olulised tugisambad. Siis saab juba inimsuhteid kujundada, eelkõige ennast - enda andekuse mäed tuleb esile tuua, isikupära välja arendada. Siit tuleb ka suhtelemine, isikupärane suhtlemine. Anda saab seda, mis endal on: headus, rõõmsameelsus, energia, heasoovlikkus jne. Pakkuda-kiirata teistele saab ainult seda, mis endal on. Seega - enda kujundamine-arendamine. Küll siis juba kõik harmooniliselt kooskõlastub.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet