Pissihäda paanikahäire. 11.02.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Kuidas ravida või kelle poole pöörduda järgmise murega? Umbes 4 aastat olen kannatanud paanikahäire puhul, kui vajadusel pole võimalik tualetti kasutada. Tunnen, et eesnäärmes pitsitab, nagu oleks häda. Kogu aeg on häda tunne, kui ka tegelikult pole põhjust. Tööl, kui pole mahti sellele mõelda, ei teki seda tunnet, aga kui sõidan auto või bussiga, on paanika. 4 aastat tagasi suutsin autoroolis ilma vahepeatuseta olla 1h, täna suudan olla ainult pool sellest. Tundub, et aastatega see ainult süveneb, kardan seda, mis juhtub järgmise nelja aastaga. Probleem seisnebki selles, et selle paanika tõttu ei suuda ma sõita bussiga, minna pikematele reisidele. Kui olen kodus, pole probleemi, sest tean, et tualett lähedal. Kui teen tööd ja mõtted sellel, siis võin ka 3h ilma tualetile mõtlemata olla. Sellest järeldan, et asi peab olema mõtlemises. Kas on lootust, et asi paraneb? Elukvaliteet kannatab, kui tänu sellele paanikale pean kõikidest pikematest sõitudest loobuma!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Raviskeem on järgmine: AD ja harjutused (viis rühma, neist kehalised esiplaanil, siis psühhoregulatsioon, vt. varasemad soovitused) ja siis nn nõrgema lüli tugevdamine-karastamine - põiega seonduv. Tavaliselt püütakse vähem juua ja seeläbi vähem urineerida, aga see tee ei ole parim. Parem on teadlikult rohkem juua ja seeläbi põiega seonduv suuremal määral enda kontrolli alla saada. Mitte esimesel põietundel kohe WC-sse minna, aga veidi oodata, selle WC-vajadus-tundega harjuda-karastuda. Samm-sammult muutubki seeläbi asi paremuse poole, allub piisavalt kontrollile, ei põhjusta ärevushäiret.
Head tegutsemist,
Jüri O.-M. Ennet