Füüsis? Vaim? 11.09.08 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Asuksin siis kohe asja kallale. Olen olnud hädas paanikahäiretega, ja vististi põen endiselt ärevushäireid. Viimati võtsin AD 2007 aastal, lõpetasin see aasta. Võtsin neid 8 kuud. Mõnda aega oli asi muretu. Nüüd on tabanud mind jälle see jama. Lisaks väga tihti esinevale ärevusele on lisandunud jõuetus ja kiire väsimine, koguaeg on justkui õhupuudus. Peale xanaxit muutun uniseks, kuid õhupuudustunne ikka jääb, ja rinnus pigistab koguaeg. Südamel väidetavalt midagi viga ei ole, kuna seda on aasta tagasi väga põhjalikult uuritud. Narr on joosta mööda arste koguaeg ja kuulda samu asju, et midagi füüsilist viga ei ole. Trenni ma enam ei tee, kuna ma lihtsalt ei jõua, füüsiliselt. Ma väsin koheselt. Pärast koormust ei tunne ma end tükkaega hästi, pea on paks ja uimane. Koguaeg on ka kerge eemaloleku tunne. Ma olen ärevushäirega õppinud juba toime tulema, kuid see on minu jaoks midagi uut, et ma enam mitte midagi teha ei jõua ja iga asja peale toss väljas on. Ma olen 18, kuid tunnen nagu oleks 70. Ülekoormus diagnoositi mulle viimati 4 kuud tagasi, vahepeal võiks olla see ju ülegi läinud. Tegin ettekirjutuste kohaselt trenni edasi ja tõmbasin tagasi, kuid asi nagu süveneks koguaeg. Pea on muremõtteid täis, piinlik on mööda arste käia koguaeg ja kuulata vastuseid, et kõik on korras. Midagi on siiski väga korrast ära. Haigustele olen muutunud ülivastuvõtlikuks. Õhupuudus on kestnud juba mõnda aega, ajab isegi puhkeasendis hingeldama. Samuti ka rääkimine.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Piisav uneaeg ja regulaarne puhkehetk tööväeviti, eriti puhkepäeviti. Minu harjutus - (Palve-Meditatsioon, see ringutus ja painutus). Tööd-tegemised planeerida jõukohaselt, parajad "suutäied." Päevik aitab end tundma õppida, ennast tugevdama. Ise küsin, ise vastan, ise Tegutsen!
Xanax on nö kiirabivahend paanikahoo korral, muidu ei maks torkida seda rohukest. Julgustust saab psühhiaatrilt, kui ise rajale ei saa.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet