putukate hirm 15.07.08 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tervist!
Pöördun murega oma lapse pärast (6 aastane poiss), kellel on meeletu putukate hirm. Hirmu tekitavad alates väikestest äädikakärbestest lõpetades mesilaste ja ämblikkudega.
Hirm tekkis äkki ülemöödunud aastal. Kui suvi hakkab, siis laps enam naljalt toast välja ei taha minna ja ootab, millal taevasse tuleksid pilved, sest vihma ajal ei ole putukaid liikvel. Vahel harva ta suudab rahulikult tulla ütlema, et teises toas on kärbes, aga viimasel ajal taas hakkab karjuma ja nutma. Olukord on selles mõttes kohutavaks muutunud, et kui ta tänaval näeb mingit putukat, siis ta ei hooli, et auto on lähedal ja ta võib auto ette joosta, seega olukord on tõesti tõsine. Ainuke koht kus saame siiski käia on mere ääres, sest seal on alati tuul. Lasteaias on aga nii, et kui tal on teised lapsed , kellega mängida, siis ta neid putukaid mänguhoos ei märka või pigem unustab ära nende olemasolu.
Siit küsimusi, kuidas iadata tal seda hirmu kontrlli alla saada või ei olegi see võimalik? Või tuleb lihtsalt kannatust varuda nig oodata, et vanemaks saades suudab ta seda putukafoobiat ohjata?
Teid ette tänades, murelik ema

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Lastepsühhiaater koos lastepsühholoogiga aitab.
Kindlasti minge vastuvõtule ja saate abi.
Kannatlikkust,
Jüri O.-M. Ennet