Tasakaaluhäire ravi 28.02.08 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Olen pisut üle 40-aastane naine, kes juba pea 10 aastat tarvitab psühhiaatri korraldusel antidepressanti(anafranil), kuna tegu kroonilise paanikahäirega. Tundub, et see ärevus saab sel viisil tõesti ohjatud, kuid mure rohkem tasakaalu pärast. Nimelt ei suuda seista tänaval (eriti just lagedatel platsidel) ning istuda koosolekutel jms. Tundub, et tasakaal täiesti olematu ja igal hetkel võivad seistes jalad alt ära minna või tundub, et istudes vajun ettepoole või külgedele toolilt maha. Eriti piinlik on koosolekutel, seminaridel (pameti töttu pean seal sageli viibima), kust ma püüan võimaluse korral viilida, või kui see möödapääsmatu, siis nihelen kogu aegja ootan nende lõppu. See võib tunduda teistele naljakas, kuid kogeda seda on päris jube. Varasematel aastatel kirjutas arst mulle tasakaaluhäire intensiivsemateks perioodideks(kevad ja sugis-talv) lisaks Anafranili koguse suurendamisele välja ka pisut Xanax-it. Nüüd enam mitu aastat seda ise võtnud pole, kuigi ta pakub.
Siit ka minu küsimus, kas on võimalik mingite harjutustega tasakaal taastada või peab selle puudumisega lihtsalt leppima?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Natukene Xanaxit olgu julgustuseks taskus, vajadusel saab kohe võtta.
Harjutused olemas - tasakaaluaparaat on treenitav - kosmonaudid teevad seda hoolega. Pea painutused aeglaselt ette-taha, kõrvale, ringid. Keha painutused - minu harjutus, kiikumine. See tugevdab tasakaalu-organit keskkõrvas. Psüühiline komponent saab abi psühhoregulatsioonist - minu harjutuse teine, kolmas, neljas aste. vt. paanika-alaseid soovitusi, ka ideomotoorset trenni.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet