närvihaige sugulane 23.10.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Kuidas suhelda inimesega kellega hea meelega üldse ei suhtleks, aga olen sunnitud, kuna ta on lähedalt sugulane. See inimene on ääretult kade ja elab oma halba tuju teiste peale välja. Kadedus avaldub selles, et kui külla tuleb ja näeb, et me midagi uut oleme ostnud siis läheb kohe tujust ära ja ei oska seda varjata. Isegi siis on ta kade kui näeb, et mina oma mehega õnnelik olen, aga tema parasjagu(jälle) riius. Siis nutab nurga taga ja rääkida on temaga võimatu, ainult "plärtsub". Mul tekib alati automaatselt süüdi oleku tunne, kuigi veidi hiljem asja üle mõtiskledes saan aru küll, et ta ei oska oma emotsioone varjata, ega ka eriti kontrollida. Olen sattunud ka tema ohvriks, kui tal on halb tuju. Kuna ma olen siiski hea kasvatusega :-), olen selle alla neelanud ja mõelnud, et ma ei lase tal ennast häirida, aga tegelikult olen väga häiritud, mis siis, et välja ei näita. Nüüd on aga minu "karikas" lõplikult ääreni täis, sest ta karjus mu peale, kuna tal oli paha tuju, ju lootis, et mina neelan jälle alla. Seekord aga hakkas mul täitsa kõhus keerama, surusin hambad risti ja viskasin ta viisakalt uksest välja. Nojah, aga ma olen selline, kes üldiselt annab andeks päris ruttu, aga enam ei taha. Ta on nii kaua normaalne, kui ma distantsi hoian ja tema peale pahane olen ja siis hakkab kõik jälle otsast peale. Pean tunnistama, et mul on väike põlgus juba tekkinud tema suhtes. Kui soovitan tal oma maailmasuurte probleemidega psühhiaatri poole pöörduda, läheb närvi ja ütleb, et saab ise hakkama. Olgu öeldud, et tema probleemid on tegelikult täiesti lahendatavad ja mõnele tunduks kindlasti naeruväärsedki, aga ta ise "keerab ennast pidevalt üles".

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Esikohal ja enda jaoks - elada OMA isiklikku elu ja oma reeglite-tõekspidamiste järgi.
Teiste inimestega on vajalik teatud näitemänguline lähenemine. Aktsentueerida "külalist" huvitavaid momente, vestlusteemasid jne. ja isiklikku õnne-heaolu mitte esile kergitada (mäng on selline). Teatud piiridest alates on vajalik ka konkreetsed piirid paika panna, et ta "teerullina üle sõitma ei hakkaks."
Tark siil taskus ütleks: "Mänguliselt, ikka mänguliselt!"
Aga elu ongi selline.
Head repertuaari ja harjutamist soovides,
Jüri O.-M. Ennet