Kas ka mingi ärevus? 17.07.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tean et ärevustunne on üldiselt loomulik asi,aga mul mida aeg edasi seda rohkem tekib olukordi,mis tekitavad mulle ebamugavust.Piisab vaid sellest ,et satun uude olukorda,näiteks lähen võõrasse kohta,kohtun uue inimesega,pean lahendama tööülesande,mida pole varem teinud ja kardan seda vussi keerata,seda loetelu võiks jätkata.Süda läheb pahaks,tahaks oksendada,isu pole,kõht ka kohe-kohe lahti minemas..Mingil hetkel läheb see üle. Sarnast tunnet mäletan juba lapsepõlvest,võisin oll apäev otsa söömata ja iiveldas,põhjus kõigest selles,et käisime näit. ekskursioonil.Praegu juhtub seda sageli,püüan küll sügavalt sisse hingata ja sisendada endale et mul on hea olla,aga sellest ei piisa.
Ma ei oska ennast aidata,et oleks parem elada,see on üsna kurnav,kusjuures need põhjused,et iiveldama hakkab on tavaliselt täiesti tühised.
Kas seda saaks mingi teraapiaga leevendada või oleks teil mingeid teisi näpunäiteid mulle?Olen naine ,jub a35 a.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Inimese sisekeskkond peab olema stabiilne ja hing soovib rahu, välisilm aga on muutlik ning nõuab-põhjustab sellele reageerimist. Mida ja kuidas ma välisilmast endasse "sisse lasen"- tunnetan, see on üks valdkond e hoiakute valdkond, sellest tulenevate tegude valdkond. Hoiakuid saab muuta!
Teine valdkond hõlmab üleliigse "mureauru" ja pingete vabastamist, väljutamist, mahareageerimist, pihtimist jne. Kõik see on õpitav, treenitav! Rohud on vaid osake liigse auru väljutamisel.
Kolmas valdkond on organismi tugevdamine-karastamine sotsiaalselt, kehaliselt, vaimselt, hingeliselt, usuliselt. Kõiki neid valdkondi (vt. varasemad soovitused) tulebki kasutada. Arstirohi on vaid "nagu õlitilk lukule" - probleemide (põhjuste) lukk tuleb ise leida ja lahti keerata, uute eluviiside uks tuleb ise avada ning sealt ise läbi astuda, õige elurada (viis üllast eesmärki) tuleb ise valida ja nenede suunas siis "purjetada". Ka vastutuult.
Kõige parem teraapia on aga igapäevaelu eelnimetatud printsiipe silmas pidades.
Ja kahekesi õnnekarikat täites jääb õnne ülegi: 1+1=3!
Esivanemad said hakkama, saate ka Teie!
Ja siiski veel välisilmast - Ristisõjad on meist "kaugel-kaugel" lõunapool ja meie sõdur-vaatleja loeb mürsu kohta tapetuid, Punane Rist kogub ellujäänuile annetusi, meie Parlament on puhkusel ja seisukohta selles Üleilmastumise küsimuses ei oma, Eurosaadikud söövad moosi ja kiirustavad aeglaselt...Onu Samil ka käed-jalad õliseid toimetusi täis. Ja meie "elame" vaikselt ja nohisedes edasi. Meie Westiidid kummardavad lääne-suunas ja otsivad õnne sealt, meie Vostokiidid jällegi vastassuunas; Lõunasse ei piilu keegi ning Eestirahva-Estiidide asi nagu liig arhailine ("Matslik") ajada. Siit ka suuresti ebakindlus.
Oleme elus - annab muuta!
Head tegutsemist!
Parimate tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet