Und ei ole 10.09.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

tere,

uneprobleem on mul olnud nüüd umbes 2 nädalat. Algas see sellest, et puhkusel olles töötasin nädala järjest arvutis, kordagi õues vist isegi käimata ja oli ka muid kommunikatiivseid pingeid, kuid uni oli. Nüüd minnes tagasi tööle (käin tööl õhtu poole) on unega napp: iga 3 päeva tagant on 1 päev kui üldse ei tule und, siis mõni päev 2 h või 1-3-ni on uni ja siis hommikul 9-st paar tundi on uni. Ise arvan, et asi on üleväsimusest ja nüüd siis üritan käia ujumas ja kõike tööd piirata või üritada teha mõõdukalt. Minu küsimus oleks see, et kaua ma nii katsetada võin veel (ajaliselt), et ehk uni taastub? Millalgi peaks arstiga konsulteerima? Natuke mures juba. Enne mul unega pole probleeme olnud. Vahel mingite sündustega seoses ei saa uinuda 1 päev aga see on harva ja järgmistel päevadel saab jälle magada. Kuna tulen töölt alles kell 22:00, sisi ei saa ma kuidagi 22:00 juba voodis olla, nagu siin paar arsti kirjutavad. Siiani on see rütm töötanud, et lähen 2-3 paiku magama. Olen öise eluviisiga, hommikul ärkan hilja. Praegu proovin ka Une-Matit ja taimeteesid. Aga Teie harjutuse, millest nii palju juttu on, kas Te seda netti ei võiks üles panna või mõnda linki? Sest nimetatud ajakirjad internetist neid artikleid ei anna. Seega raamatukokku ...

Mai

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Seega raamatukokku, netis seda harjutust rippumas ei ole. Harjutust saab ka minult. Mina ei vaevleks - prooviks kas kerge veinikene (kui see Teile sobilik ja vastunäidustusi ei ole) või rahustava-uinutava toimega AD või siis uinuti. Kõike seda lühiaegselt.
Uneprobleemide kohta ka "Kodutohter", nov. 2001.
Üleväsimuse faasis kehaliste harjutustega olla v. tagasihoidlik.
Perearst või psühhiaater aitab, kelle jutule varem saate.
Töö ei ole jänes, toimetusi saab ju ka teisiti kujundada, plaanida. Kangelassurma eest ausammast ei püstitata.
Kui Une-Matiga asjad korda saate, siis ärge unustage Ärkvel-Matisid - suhtlemine, seltskond, sõbrad paljudele v. vajalikud.
Parimat soovides,
jüri O.-M. Ennet