eutanaasia lubamisest 07.07.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Olles lugenud Teie sümpaatseid vastuseid küsijatele veendusin teie erudeerituses ja tolerantsuses.Ilmselt oskate ammendavalt vastata ka minu
küsimusele.kuigi see ei puuduta otseselt psühhiaatriat.Miks ei ole Eestis veel
eutanaasia lubatud?Kas tõesti on õigem ja humaansem lasta inimesel elada
piinades?Meie arstiabi ei kindlusta uuringuid, et saaks õige diagnoosi ja sellele vastava ravi.Uuringud on kallid, aga eutanaasia tuleks kindlasti odavam ja pole
karta,et patsient enam pere- või eriarsti asjata tülitab.Krooniliste haiguste vae-
vusi on võimalik mitmeti leevendada. kui ainult arstid tahaksid aidata.Pealinlased on õnnelikud,kuna neil on palju häid arste ja haiglaid, aga
väikelinnas sõltub kõik perearstist,kes tavaliselt ei saada uuringutele ja patsient
nii rikas ka ei ole,et sõita saatekirjata ja ise tasuda.Ainus lahendus on sel juhul suitsiid ,kui enam vaevusi välja ei suuda kannatada.Kahjuks
ei tahaks küll lähedasi traumeerida, kuid muud lahendused ju puuduvad.
Miks ei pea arstid aurikulaarset ekspress -kompuuter diagnostikat usaldus-
väärseks,kuigi see annab hinnangu inimese tervisliku seisundi kohta.Või ei ole
see usutav?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Tervishoiulaevukene on Euro-eufooria lainetel kreeni kaldunud - patsiendikesksest tervishoiust on saanud rahakeskne (loe haigekassa) keskne tervishoid. Lonkab ka perearstisüsteemi ning haiglavõrgu vaheline hea koostöö. Aga asjad paranevad, kannatust.
Haigused, eluraskused ja abi saamise ebakindlus tekitavad kurbmõtteid, tulevad ka eutanaasiaga seonduvad mõtted aktiivsemalt päevakorda. Eutanaasial on meditsiini-eetiline aspekt, juriidiline tahk, individuaal-inimlik külg. Need aspektid pahatihti ei kattu. Isiklikult (enda suhtes) näen neid situatsioone, kus seda tingimata sooviksin, aga seda mõtlen ma praegu. Probleem ülimalt individuaalne.
Depressiooni suhtes saab ikka abi, vt. siin varem antud soovitusi.
Elus - järelikult ka õnnepäike võib veel piisavalt soojendada. Küll ta soojendab!
Primate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet