Mees tahab allutada 12.01.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

tere, mind huvitab selline küsimus, miks mees tahab naist talla alla panna... Meil on väga hea suhe, õpin ülikoolis, hea töö, oleme mehega parimad sõbrad, aga suhe ei arene edasi, kuna ta tahab et ma hakkaksin talle nii öelda kuuletuma ja ütleb ise ka, et pean talle alluma...
Aga oma loomult olen just karjääritüüp ja pigem juhtivamale kohale sobin tööle. Ja veel ta on igasugu asju proovinud, et mind allutada, aga miks mehed seda teevad?
Birgit ( 23)

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Iga indiviid on omanäoline, omapäraste iseloomuomadustega. Oma nägu on Temal ja oma nägu on ka Teil. Kui need "näod" teineteisele meeldivad, siis elage rõõmuga koos. See omanäolisus teid ju kokku viiski. Psühholoogilisi "iluoperatsioone" ei ole vaja teha, teist inimest olemuslikult muuta ei saa. Quasimodost Ilu-Eedit teha ei maksa, neiu-Maalist Barbi-nägu ja -tegu samuti. Elukaaslane ei ole omand, ei ole asi. Kooselu on koostöö, mitte allutamine, anastamine, ahistamine, psüühiline agressioon, vägivald.
Andke selgelt mõista enda psüühilisest mõõtkavast - mis talutav ja lubatav, mis ebameeldiv, talumatu, sobimatu, keelatud.
Eesmärgiks ei ole ju allutamine. Eesmärgiks on kooselu.
Seda Temaga arutlegegi, Temale selgitage.
Olge ISE.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet