somatisatsiooni häired? 11.10.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Minu probleem on väga "laialdane" aga üritan selle lühidalt kokku võtta. Jama algas järsku 2003 septembris. Oli mitu nädalat palavik 37,4 ja nõrkus. Pidin minema välisreisile ja läksin ka. Seal läks mu enensetunne järsku väga halvaks ja sattusin haiglasse. Kirjeldamatu nõrkus, et ei seisnud püstigi ja väga halb enesetunne. Lisaks oli jube hirm enda pärast. Kuidagimoodi jõudsin eestisse tagasi. Selleks ajaks olin omadega täiesti läbi. Olin haiglas, midagi ei leitud. Siis algasid tugevad valud vasakul roiete all. Perearst otsustas mind saata Psühhoneuroloogia haiglasse. Olin seal kolm nädalat, anti diazepami ja cipralexi. Valudest saadi lahti. Võtsin terveks semestriks akadeemilise ja olin kodus. Igasugune koormustaluvus oli kadunud ja midagi füüsiliselt teha ei jaksanud.

Aasta algul läksin kooli, kuid jamad ei lõppenud. Pidevad südamekloppimised, kolm minestamist, probleemid lihastega(väsimus), õhupuudushood ja viimasel ajal kõige rohkem häiriv pearinglus, mis ei lase absoluutselt millelegi keskenduda. Tehti MRT - korras, peale liiga kitsa kalaekanali. Terviseprobleemid kummitavad iga päev ja tekitavad masendust. Kõik tegevus toimub tahtejõuga. Olen veel võtnud efexori ja zolofti. Mingit erilist kasu neist pole mulle olnud. Kas tegemist võib olla puhtalt somatisatsiooni häiretega? Ja mida te mulle soovitaksite´, et ometi neist jamadest lahti saada.

Tänan

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kui peretohter ja muud uuringud viitavad normaalsele leiule, kehaliste häirete objektiivsete avaldumiste puudumisele, siis loomulikult kerkib esiplaanile somatisatsioon.
Jah, tegemist vöib olla "puhtalt" somatisatsiooniga.
Mida soovitada? Ka körgkooli öppurid ei oska öppida, seega soovitaksin öpi/puhkerezhiim täpselt paika panna. Soovitaksin öppimismetoodika yle vaadata ja korrigeerida. Soovitaksin silmi kontrollida ning valgustust (yld- ja kohtvalgustus) tähtsustada, toidurezhiimi kohendada (mitte ainult öhtuti söök jne). Soovitaksin sporti (kehalist aktiivsus) ja
TUNDA ÖNNE TÄNASEST PÄEVAST!
Elus - järelikult önnelik! - on minu lausung.
Önnelik, et vöin tegutseda, tegutseda tervise edendamise nimel olgu Teie lausung!
Ja tohtriga hoidke ka loomingulist kontakti.
Head tegutsemist,
Jyri O.-M. Ennet