Tempokas aeg 04.05.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Palun Teie käest nõuandeid. Olen üsna tundehell noor naisterahvas. Mida ei kannata, on pabistamine. Siis hakkab meeletult sees keerama ja süda kiiresti-kiiresti peksma. Suu läheb ka kuivaks. Ja söögiisu kaob ka ära juba siis, kui pabistamise peapõhjuseni veel mitu nädalat aega. Ehk siis, närveerin liiga pikalt asju ette.
Hetkel on käes ülipingeline maikuu, kus tuleb ennast meeletult tõestada. Mõnes mõttes võin olla õnnelik, kuna see võimalus neis asjades ennast tõestada on tegelikult eelneva edu tulemus. Aga ikkagi. Olen juba 1 kg kaalust maha võtnud (ometi kogu eelnev hooaeg oli söögiisu hea ja unega pole ka kunagi probleeme olnud). Vahel on nii, et hommikul kohe hakkab süda kloppima. Pidevalt peaks rohkem jõudma kui jõuan ja igasugused sündmused on puntras koos. Kas äkki oleks vaja sel kuul mingit kerget rahustit võtta? Kui siis mida? Värskes õhus ma käin, sporti teen ja kui söögiisu kusagil ringi hulgub, siis katsun rohkem vedelikku (näiteks vett või mahla) juua ja lihtsalt loodan, et kui see kõik mööda saab, küll siis kõik taastub. Aga arvan, et võin niimoodi ära minestada (seda on juhtunud ka) ja tahaks, et mu pingetaluvus oleks palju suurem, kui ta tegelikult on. Üritan seda treenida, nagu Te eelpool vastustes olete soovitanud, üritan naeratada ja asju heatujuliselt võtta, kuid selle süda-paha-tundega ei oska ma küll midagi peale alata. Kas mul ei või niimoodi maohaavad tulla?

Ette tänades: N (33)

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Pabistamine e stardipalavik (rambipalavik) tuleb positiivselt ära kasutada. Selleks:
a)asjad puntras - teha tegude plaan tähtsuse järjekorras. Keerulised probleemid "tükeldada" väiksemateks.
b) Häälestada end sellele, et oi kui tore, et võimalus ennast tõestada, nagu sportlane, tulemust saada.
c) sportlikku (kehalise aktiivsuse) tegevust jätkata.
d) Kerge rahusti (näit., Valokordiin-Diasepaamiga - tilgad) või /ja mõni rahustav psühhoregulatsiooniharjutus oleks näidustatud. Järjekordselt soovitan enda harjutust (vt Terviseleht või helistage, annan viimase versiooni).
e) Korrigeerige töö- ja puhkerežiimi, une arvelt ärge võtke.
f) 33N kevade nautimist ärge lükake 44N aegadesse.
Elage olevikus,
Jüri O.-M. Ennet