rohuga või ilma? 24.03.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

8 aastat tagasi oli mul elus väga raske periood, mis lõppes füüsilise kokkuvarisemise ja ärevushäirega. Arst määras siis mõneks kuuks Cipramili. Esimesel Cipramili kasutamise kuul ärevus oluliselt suurenes ja seda taluda oli väga raske. Hiljem kõrvaltoime kadus ja kõik sai korda. 2 aastat tagasi algas ärevus taas. Siis kirjutas arst välja Prozaki, mis muutis mind üksjagu uniseks, kuid ravi algust oli kergem taluda. Hetkel seisan olukorras, kus matsin hiljuti kõige lähedasema inimese, teen ülikoolis eksameid ja pean kohanema veel mitme uue muudatusega elus. Ärevust ja depressiooni ma hetkel otseselt ei tunne, kuid kusagil on olemas hirm, et need võivad nüüd uuesti vallanduda. Kas on mõeldav praeguses olukorras ennast toetada mingi antidepressandiga ja mis see võiks olla, et ei kaasneks ärevust, mida põhjustas Cipramil algul ja unisust, mis kaasnes Prozakiga. Lisan veel niipalju, et tegelen aktiivselt vesiaeroobikaga, mis mind siiani on kindlasti ka oluliselt toetanud.
Tänan! Mari , 40.a., 3 lapse ema.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Olete tubli, et laste kasvatamise kõrvalt ka vesiaeroobikaga tegelete.
Antidepressanti ma praegu ei annaks.
Soovitaksin valokordiin-diasepaam tilku (retseptiga), sobib 3-5 tilka päeval üldise rahustina, pingete maandajana ja 6-9 tilka uneelselt (vajadusel).
Lein vajab oma aja ja seda eriti kiirendada ei saa.
Lastega tegelemise rõõmud-raskused ongi kõige-kõige parim siin maailmas.
Ärge uneajast endale päevapikendust tehke! Hästi puhanult jõub kordi rohkem.
Jõudu Teile,
Jüri O.-M. Ennet