Paanikahäire 18.02.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

jaanuari keskpaigas ühel hetkel tekkisid õhtul keset filmivaatamist külmavärinad või vappumine ja süda tagus meeletu kiirusega ja kõvasti. Järgmisel päeval tööl olles oli pidev äravus, ka süda tagus kiiresti ja kõvasti ning vererõhk oli 140/90. Perearst kirjutas Xanaxit. Nädal aega ei olnud ma võimeline mitte midagi tegema, vererõhk kõikus üles-alla. Nädal peale Xanaxi võtmist tundisn ennast juba inimesena. Siis 2 nädala pärast tekkis täielik paanika, suurema osa ajast veetsin kodus, vererõhk oli pidevalt kõrge. Läksin psühhiaatri juurde. Tema kirjutas lisaks Xanaxile välja põhiravimin Cipralexi, mida olen tänaseks võtnud pool tabletti pöevas 6korda ja propra-rathiopharmi (vabandan vale kirjapildi pärast), mida pean võtma vajadusel. Teisel korral peale rohu võtmist tekkis imelik reaktsioon- selga ja kukal ja pea läksid tulikuumaks, üle keha käis kuumalaine läbi ja valu lõi südamepiirkonda. Käisin haiglas, kus tehti EKG, mõõdeti vererõhku ja vereanalüüs kliiniline veri ja biokeem, need näitasid, et kõik ok. Nüüdseks pole valu löönud, kuid aegajalt ikka kuumalained käivad üle. Ja sellega kaasneb tunne, et nüüd suren kohe ära. Kas see on normaalne nende rohtude puhul, et kuigi ma võtan minimaalset kogust, et ikkagi kõrvalnähud esinevad? Ja kas ma kunagi nendest hoogudest ka lahti saan? Mõnikord on ikka täitsa lootusetu tunne.
Ette tänades.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Ravimi valib ning annuse määrab raviarst-psühhiaater. Kõrvaltoimed (tulikuum, kuumalained, valu südame piirkonda) ei ole ette nähtud, aga võivad esineda. Konsulteeriga raviarstiga, tema juhendab. Hirmu-surmatunne käibki paanikahoodega kaasas, on nendele hoogudele iseloomulikud.
Veelkord meenutan minu aurakatla mudelit. Kui paanika aurukatel pinges, siis a) aur välja lasta, selleks on esiteks antidepressant ja teiseks kehalise reöaxi harjutused (vt. ka "Terviseleht" 14. aug. 2002.a.; b) teha oma keha suhteliselt nõrgemad kohad (Teil süda, vererõhk) tugevamaks - kehakultuur, relax-harjutused; c) Muuta keskkonda ja oma väärtushinnaguid, suhtumisi. Mitte igasugu ebaolulist südamesse võtta.
Saate probleemist valla, tegutsege!
Parimate tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

3 kuud antidepressante

Mul on paanikahäire. Hakkasin tarvitama Cipralex tablette. Tarvitan neid 3 kuud. Kas ma tohin ravikuuri pooleli jätta?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Koostöö raviarstiga.
Kui probleeme ie ole, siis loomulikult.
NB Harjutusi tuleb teha, siis asi kindlamast kndel!
Harjutusi! vt varasemaid soovitusi.
Jüri O.-M. Ennet

Loe edasi

Paanikahäire

Tere mul on ärevus ja paanikahäire umbes pool aastat.
Sain selle, kui tarbisin kanepit üledoosina. Nüüd kasutan antidepressante ja sooviks teiega KKt-d teha. Kuna oleks võimalik teie juurde pöörduda?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Tutvuge kohe eelnevate soovitustega selle häire valdkonnast ja kohe ka rakendage neid.
Ida-Tallinna Keskhaigla interneti ifolehel on registreerimine psühhiaatrite juurde, seal saab ka minu vastuvõtule ...

Loe edasi

Paanikahoog

Tere, mul selline küsimus. Tekkisid paar päeva tagasi rasked hingamisraskused, vahepeal lööb täitsa hinge kinni, rinnus pitsitab kogu aeg. Sümptomid pole siiani üle läinud, kogu aeg tulevad tagasi ja läheb ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Paanikahäire on ärevus-hoog. Tekib äkki ja on ette prognoosimatu. Kaebusi on tavalisest ärevusest-pingest kuni surmahirmuni, ka hingamisega seotud kaebusi. See on hoog, ei ole päevi püsiv.
Hoogude ...

Loe edasi

Hingamishäired ja tükitunne kurgus

Tere!Juba kolm kuud kestnud hingamishäired,tükitunne kurgus ja nagu sissehingata on raske. Hirm surma ees ja mõtlen kogu aeg, et mul vähk. Hingamishäired on päevast päeva nagu oleks raske sisse hingata. ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Kui astma ja kilpnäärme arst midagi ei leidnud, siis paanikahäire variant olemas. Need surinad-pearinglused võivad nii ärevushäirest kui ka teataval määral mõnest rohust tingitud olla. Rohu kõrvaltoimest ...

Loe edasi

Cipralex ja Malarone

Tere,

Minul selline küsimus, et kui tarvitan paanikahäire raviks Cipralexi, siis kas reisile minenes võin kasutada malaariavastaseid Malarone tablette.

Tervitustega,

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Ravimi ründepunktid (toimemehhanismid) erinevad, seega võib.
Paanikahäirete puhul tabletist jääb väheseks - harjutusi ka, psühhoregulatsioon.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet

Loe edasi

cipralex


Tere!

Olen tarvitanud cipralexi kaks aastat paanikahäire tõttu, nüüd tahax hakata lõpetama. Kas poole tableti kaupa võib hakata lõpetama??? Oma arstiga ma ühendust ei saa.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Arstiga, kellega ühendust ei saa - ei ole oma arst!
Enesetunne on määrav, 1/2 kaupa vähendada sobib küll.
Tehke muid harjutusi ka.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet

Loe edasi

Paanikahäire

Tere, olen väga ühe oma sõbra pärast mures. Tal on paanikahäire ja nii. Kuidas teda aidata ? Ta ei lase ligi kah. Kuidas saada lähemale talle ja et ta ennast hästi tunneks jne?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Paanikahäire või midagi muud? Diagnoosi las paneb ikkagi tohter. Alustage peretohtri juurest, alustada tuleb ka tervilikest eluviisidest.
Ise end mitte kahjustada (non nocere! - nagu ladinlased ...

Loe edasi

paanikahäire

Tere, olen 25-aastane naisterahvas. Paar kuud on mind vaevanud poomistunne kõris, mis tekib ebameeldivate lõhnade, rääkimise ja ka kõrgemate kaeluste peale. (Lõhnadega on küll nii, et vahel öeldakse, et ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Organism, keskkond ja nendevaheline suhe moodustavad terviku. Praegu see nende omavaheline suhe Teile ei sobi ja tekivadki eelnimetatud kaebused. Eelnevast tulenevalt on olukorra muutmisekski järgmised ...

Loe edasi

paanikahäire

Millist ravimit soovitaksite Teie paanikahäire puhul?

Vastas dr Jaanus Mumma

Laialdaselt kasutatakse ärevuse ja paanikahäirete ravis
uuemaid antidepressante.Ka isiklikult olen peamiselt neid
tarvitanud ja üsna edukalt.Valik on päris suur,sest paljud
firmad toodavad ...

Loe edasi

Ärevushäire

Tere!

Kas paanikahäire on täielikult ravitav?

Tänan!

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Paanikahäire on ravitav. Ravib psühhiaater, teatud perioodil kasutatakse ravimeid-antidepressante. Sellele lisaks kasutatakse mitmeid (Teiele just sobivat) psühhoteraapia võtteid ning veel harjutusi-teraapiaid, ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: