alkohol ja ampull 09.01.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on mure ema pärast, kes on alkohoolik. Viimasel ajal on tema alkoholism kontrollimatuks muutunud. Üle nädala ta kaine püsida ei suuda. Ja kui jooma hakkab siis kestab periood peaaegu kaks nädalat. Ja kaineks saada on tema puhul jube raske (tal hakkab jube halb - väriseb jne). Kõigele lisaks on tegemist väga haige inimesega (ta on 51-aastane). Ja loomulikult süvendab kõiki tema terviseprobleeme alkoholism. Ta nimelt põeb küllaltki kaugelearenenud osteropoosi. Kainena on ta veel normaalse jutuga inimene - saab aru, et tema joomine on täielikult kontrolli alt väljunud jne. Aga kui võtab kasvõi natuke veini - läheb asi kontolli alt välja, kohe vaja juurde võtta jne - mõistus kaob - ta joob ennast lausa pildituks - absoluutselt kontaktivõimetuks. Purjus peaga kukub ja lööb ennast ära - siis on jälle mõni luu katki või ribid sees jne. See on nagu õudusunenägu. Kuna viimase aasta jooksul on tsüklid juba üle nädala, siis mul on hirm, et varsti ta kas joob ennast surnuks või jääb idioodiks. See tekitab suurt närvipinget minul ja teistel lähedastel. Ja ma otsustasin, et talle tuleb lasta ampull panna - võibolla see aitab. Ta on varem käinud Tartus AA kliinikus psühholoogi nõustamisel - see ei aidanud - paari päeva pärast oli jälle talle ainsaks mõtteks alkohol. Ta ise ütleb, et kui ta läheb poodi ja näeb alkoholiletti - tekib jube tahtmine võtta. Ja ta on egoist nagu alkohoolikute puhul tavaline - arvab et teistele tema joomine kuidagi ei mõju. Minule on ta nii palju haiget teinud - et ma suudan praegu vaid teda aidata - aga andestada ega unustada praegu ei ole võimalik. Aga ta ei saa sellest aru. Samuti on ta lasnud endale teha alkoholivastast süsti. See aitas umbes kuuks ajaks - siis ta kuulis kellegi käest, et tegelikult sellel süstil pole erilist mõju ja hakkas jälle proovima ja nii edasi. Nüüd ma rääkisin talle ampulli panemisest ja hirmutasin teda - et kui on ampull ja võtad - siis sured ära või jääd idioodiks ja halvatuks. Surma ta ei karda, halvatuks ja lolliks jäämine hirmutab rohkem. Ta on ise nõus ampulliga. Siit küsimus - kas lisaks ampullile tohib ta võtta ka tablette, mis alkoholi isu ära ajab (lugesin küsimuste vastustest et revia on selline preparaat)? Sest ma kardan et üksi ta endaga päris toime ei tule ja teiste inimeste tugi on talle ilmselt minimaalse tähtsusega. Tugirühma ta pole ka nõus minema - ta ei usu nendesse asjadesse - lisaks ütleb et on häbi. Aga häbi pole purjus peaga poodi minna või tööle minematta jätta. Kas selle ampulli panemiseks panen registratuuris aja kinni? Kui pikk on järjekord? Või peab ta enne käima nõustamisel? Kuna ta tuleb teisest Eesti otsast siis oleks hea kui saaks ühe päevaga selle asja korda.

Ette tänades,
K

Arst vastas:

dr Jaanus Mumma

Psühhiaater

Tallinna Wismari Haigla

Ampulli paigaldamiseks on oluline patsiendi enda soov
ja ka tervislik seisund.Sageli kaugema rahvaga ma lepin ka
telefoni teel juba konkreetse päeva kokku ja teema asja ära.
Sel juhul soovin,et elukohas oleks eelnevalt tehtud vereanalüüs
ja mõningane info krooniliste haiguste ja tarvitavate ravimite kohta.
Ampulliga paralleelselt võib kasutada praktiliselt kõiki ravimeid
(va tinktuurid,kus piiritus sees).Enne protseduuri peab ka 10 päeva
eelnevalt kaine olema.
Teine võimalus oleks aga tulla konsultatsioonile ja esialgu teha
tablettidega ravikuur (meil on saada alkoholivastaseid tablette
ja parallelselt mingit psühhofarmakoni,mis leevendavad tungi).
Eduka alguse puhul võiks aga kuu kahe pärast panna juba ampull.
Tööpäeval võiksite mulle helistada ja täpsemalt midagi kokku leppida.
Telef.06621024
J.Mumma