kahesuunaline psyüühhikahäire? 23.04.02 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Minu abikaasal on päris palju probleeme- alkoholism, enesetapumötted, seoses sellega ka stress, rusutus ylesöömine ja ka vastupidi.

Aga enne kui masendus maad valdab on periood mida saab ehk nimetada maaniaks- magab 3-4 tund öösel , raiskab täiesti mötlematult raha, loob utoopilisi äriprojekte,rabeleb kogu aeg.Sellel perioodil tehtud "äriprojektid"

on perekonna bilansi miinustesse viinud.Kuna abikaasa on körgkooli löpetanud inimene ja intelligent siis körvalseisjad ei kahtlusta mingeid häireid

Kui selline hyperkiireperiood otsa saab järgneb stress ja masendus- enesetapumötted jne.

Köik see on muidugi väga rusuv omastele- ka ise on ta löpuks pöördunud Jämejala psyhhiaatriasse vastuvötule,kus öeldi et tegemist on alkoholismiga ja kannustati aktiivselt tööd jätkama.

Leidsin soome haiguskriteeriumist sellise haiguse- biopolaarne , kaksisuuntanen mielialahäiriö.Kas minu abikaasal on ehk see sama häire.

Ja kust abi saada?

Tänan!

Arst vastas:

dr Jaanus Mumma

Psühhiaater

Tallinna Wismari Haigla

Tere!

Ilmselt on Teil õigus,et tegemist võib olla bipolaarse häirega.Oma praktikast tean,et sellised inimesed kipuvad ka teatud perioodidel alkoholi liialt pruukima.

Põhjuseks on taolistel isikutel just psüühilised kõikumised ja ravi osas tuleb lähtuda just põhihaigusest.Kahjuks alati ei õnnestu seda kohe ühel visiidil tuvastada (patsient ise ei taju ja arstil puudub taustinformatsioon).Mõned suhtuvad ka alkoholiprobleemiga patsienti mitte väga isiksusse süvenedes.

Tuleb ikkagi pöörduda psühhiaatri poole ja ka ravivõimalused bibolaarsete häirete raviks on olemas.

Lugupidamisega

J.Mumma