näotõmblused lapsel 19.04.02 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Lp.dr.Ennet! Minu 9.a.lapselapsel on esialgsest paari aasta tagusest silmadepilgutamisest süvenenud tugevad näotõmblused koos kergesti tuleva nutuga ja närvilisusega.Kuna laps on väga tundlik,kasvanud praktiliselt ilma isata ja väga palju vintsutada saanud, siis häire põhjus on selge.Kas tegemist on Gilles de la Tourette`i sündroomiga?Mida see haigus endast kujutab,kuidas haigus kulgeb ja milline oleks ravi?Kas seda haigust on võimalik täielikult välja ravida ja kui üldse mitte ravida,kas on võimalik, et see ise taandub ja kui,siis millise aja jooksul? Probleem selles,et lapse ema ei teadvusta seda häiret ja keeldub arstiga konsulteerimast,samuti keeldub ravist põhjusel, et tema oma lapsele keemilisi preparaate sisse ei sööda.Lapsel seisab ees järjekordne elukoha vahetus,kooli vahetus, mis võivad olukorda veelgi halvendada.Lapsest on väga kahju ja sellise veidra ema veenmine on osutunud tulutuks. Mida teha?Olete mulle teadaolevatest arstidest ainuke,keda usaldan.Tänan ette.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Ootamatud, tahtmatud, korduvad, eesmärgita-vajaduseta pilgutused, tõmblused näos, kaelas, pealiigutused, jne (kutsutakse tik`iks) võivad esineda mitmete häirete ja sündroomide korral. Ka Tourette´i sündroomi korral, aga siis kaasnevad ka nn vokaalsed e helilised tikid (häälitsused), rõvedad-ropud sõnad-fraasid ja need (tõmblused ja häälitsused) une ajal puuduvad. Aga võib esineda ka sundmõtete ja sundtegudega seotud nn rituaalseid liigutusi. Sisemiselt väga kohusetundlike laste puhul (kui neilt rangelt ja liigselt nõutakse) võivad samuti esineda silmapilgused jt tikid e. nn. "närvilised tõmblused". Mõnede hingehäirete korral võib esineda stereotüüpseid liigutusi, aga neid ei püüta tõrjuda. Psühhiaater täpsustab, aitab! Jüri O.-M. Ennet