nartsissism 20.03.02 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Kas ohjeldamatu enseimetlus- ja kiitmine, totaalne huvipuudus lähedaste heaolu vastu, viitsimatus kodakondse heaks midagigi teha, kui tulemuse vastu isiklik huvi puudub, reeglite kehtestamine lähedaste suhtes, mida samal ajal ise sugugi ei täida, ootus lähedase käitumise suhtes, mida ei vaevu selgitama nagu see, mis talle pähe kargab peaks olema iseenesestmõistetav jne, on nartsissism? Kas see on haigus või iseloomu omapära? Kas selline eneseimetlemine on mu kaaslasele eesele tajutav? Mulle tundub, et ta on ka mind endale soviana välja mõelnud, kujul, millel reaalse minuga pole enam pistmist. Kui püüan talle seda seletada, ei saa ta nagu aru, millest jutt käib. Kas minu ainus võimalus mõistus säilitada on jalga lasta?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Milline on antud inimese lastetuba, koolitus, kasvatus? Millal need käitumisjooned tekkisid, kuidas arenesid? Kas on probleeme alko-narko ainete tarvitamise, kuritarvitamisega? Võimalikud on ka isiksuse häire ja vaimutegevuse omapära. Kas tegu on kasvatamatuse, psühhopaadiga, ainesõltlase või vaimutegevuse omapäraga - seda saab öelda vaid peale asjaosalisega vestlemist. Eneseusk ja -imetlus ON vajalikud, aga see olgu adekvaatne, olukorrale vastav. Ennemuiste elanud noormees Narkissos Kreekamaalt armus oma peegelpilti ja sealt see nimetus. Kui inimese eneseimetlus segab sõbrasuhteid-lähisuhteid, normaalset elu, siis:suunake sõber tohtri juurde ja Meie tunde puudumisel vöib "jalga lasta". Jüri O.-M. Ennet