Kas ma peaksin abi otsima või lasen asjadel minna nii kuidas läheb? 12.10.16 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen 17 aastane tütarlaps, elan enamusaja üksi ja tunnen juba pikemat aega et ma olen koost langemas. Olen eluaeg olnud eeskujulik õpilane koolis ja proovinud olla hea tütar vanematele. Kuid viimased pool aastat ei tunne ma enam ennast äragi. Ma suudan luua teistele mulje et mul läheb hästi aga ma tunnen et ma ei jaksa enam. Ma olen koolis maha jäänud ja puudun tihti, mul on keskendumisega raskusi ja isegi kui ma tean et ma pean midagi tegema siis ma ei suuda ennast võtta kokku, et asi saaks tehtud. Öösel on magama jäämisega raskusi ja unenäod on vägagi hullud. Päeval olen jällegi väga väsinud öisest unepuudusest. Jäin ilma alles hiljuti oma parimast sõbrast, kellega olin igapäevaselt koos ja sain talle igas asjas toetuda. Tunnen et ma ei tule enam toime, kuid äkki on see teismeliste puhul tavaline ja läheb üle? Ma ei julge vanematele rääkida, sest ei taha et nad muretseksid, olen ju eluaeg olnud tugev isiksus. Õhtud, ööd ja hommikud on eriti rasked, päeval ma suudan luua enamusajast "õnneliku mina" teiste jaoks. Küsimus ongi selles, kas see on normaalne?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Vanematele tuleb ikka kindlasti öelda - nende elutarkus on suuresti abiks ja teinekord sellest piisabki.
Uni:
a) kindel režiim (töö ja puhkus, kindlal ajal magama, uneaeg olgu piisav).
b) Apteegi vabamüügist saab und soodustavaid abilisi - melatoniin ja rahustavad teed.
c)) Jalutuskäigud ja minu Palve esimene samm.
d) Päevik - päevikusse kirjutades saame negatiivse-ebameeldiva tunde endast välja ja edasi saame juba ratsionaalselt analüüsid, et mida vaja teha ja kuidas teha või tegemata jätta.
e) Sõpradega-tuttavatega on ikka nii, et tõeline sõprusside tekib ajaga, mitte kohe ja kiiruga.
Vanematele tuleb ikka kindlasti öelda!
Igast murest saab üle, ka sellest!
Päikest südamesse,
Jüri O.-M. Ennet
NB O.- see on minu isa nimest - Oskar; M.- see on minu ema nimest - Maris. Nad on juba Linnuteel, aga jõudu ja tuge annavad ka praegu mulle.