Tikid 12 aastasel poisil 09.11.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere
Minu 12 aastasel pojal diagnoositi alates 3 eluaastast tikid, enne diagnoosi kulutasime paljude arstide uksepakke, et mingitki vastust saada...Tal on nii vokaalsed tikid kui ka silmade pilgutamine, mind ennast on see kõige enam häirinud, laps ise rõõmus,aktiivne ja koolis hea õpilane. Oleme raviks kasutanud nõelravi, homöopaatiat, veeprotseduure, viimati psühhiaater kirjutas välja fenibut rohu, aga ma ei mäleta, mis koguses seda pidi andma ja kas seda eestis üldse müüakse? Kas on veel mingeid rohtusid, mis aitaksid tikide vastu? Kes oleks Tallinnas oma ala hea spetsialist?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Olulisimad tunnused, mis eristavad tikke teistest motoorikahäiretest, on:
a) nad tekivad ootamatult, on kiired, on mööduvad, on ruumiliselt piiratud liigutused, mille põhjustajaks ei ole otsesed neuroloogilised häired;
b) need motoorsed fenomenid - tikid - on korduvad;
c) tavaliselt kaovad nad unes;
d) neid võib tahtlikult korrata või pärssida.
Väsimuse olukorras, närvilises õhkkonnas tekivad kergemini. Nee on nii motoorika (liigutamiste) kui psühhomotoorika (psüühikast-stressist) tigitud.
Seega raviks ja ennetamiseks:
1) Kehaline aktiivsus ja üldine tervise tugevdamine.
2) Korralik puhkus, õige aktiivsuse-puhkuse režiim.
3) Rahulik-sõbralik õhkkond.
4) stressi-pinget vähendavad harjutused, jm võtted, näiteks,
minu sirutamise-painutamise harjutus (Palve-Meditatsioon, esimene samm) õpetab pingeist vabanema, õpetab lihastoonust juhtima (sirutus-ringutus ja painutus-lõõgastus). Teha 5-7 korda korraga, jälgida enesetunnet.
Teha mõnuga igapäevaselt peaga harjutusi: noogutamisi aeglaselt-mõnuga 5 korda, väike paus, siis "eitamisi" peaga vasemale-paremale ka aeglaselt mõnuga ja väike puhkepaus. Pearingid 3 korda ühes ja siis 3 korda teises suunas. Puhkepaus.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

Tikid lapsel

7-aastasel poisil avaldusid tikid umbes kuu aega tagasi, ise ta nende esinemist ei mäleta (mälulünk). Küsib pärast üle, "kas ma tegin jälle nii?" Avaldub silmade, keele tõmblustes, ka silmaliigutustes. ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

vt eelmine vastus. Ravimitega ma ei liialdaks.
Lastepsühhiaater aitab!
Üldrahustav eluviis, kehaline edenemine-edendamine!
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet

Loe edasi

Tikid lapsel

7-aastasel poisil avaldusid tikid umbes kuu aega tagasi, ise ta nende esinemist ei mäleta (mälulünk). Avaldub silmade, keele tõmblustes, ka silmaliigutustes. Konsulteerisin neuroloogi (mitte psühhiaatriga), ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Tikid (tahtmatud, korduvad, ebarütmilised motoorsed liigutused või häälitsuslikud häired) võivad lühiaegsed või kestvamad olla. Neid peab eristama mõne muu häire sterotüüpsetest liigutustest või mõne ravimi ...

Loe edasi

silmade tõmblused

13-aastasel poisil erutudes hakkavad silmad tõmblema, kas see viga on ravitav ja kas peab pöörduma psühhiaatri või neuroloogi poole?Selline puue on tal juba aastaid.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Laste psühhiaatrid tunnevad neid probleeme - tikid - hästi, oskavad ravida. Pöörduge kindlasti nende poole ja saate abi.
Rahulik kodune õhkkond, sportlik tegevus, enesekindluse kasv tuleb suuresti ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: