Kas ma saan selle kirja põhjal autojuhi lube taodelda? 21.03.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Kas teie arvates on mull võimalik autojuhi lubade taotlemine lubatud selle kirja alusel nt:

Ma saatsin umbes kella 12 paiku dr. Kanterile elektrooniliselt, proovisin helistada ka, aga tema telefon oli väljas. Ehk saate siis ikkagi tõendi asjus temaga ühendust.

Mina tegelikult teie autojuhtimise sobivust ei oska ega saagi hinnata (ma ei oska isegi autot juhtida:-)) - seda ehk mõistavad kõige paremini teie õpetajad, sõidu- ja teooriaõpetajad. Aga minul psühhiaater palus hinnata, ega teil ei ole vaimse arengu mahajäämust sellisel määral, et see võiks põhjustada õnnetusi liikluses ja teatud diagnoosidega ei saagi juhilube. Ma arvaks, et ei ole teil otseselt autojuhtimist takistavaid asju, võimed on normi piiril. Natuke riski võib olla selles, et te ei pruugi alati märgata kõiki signaale ümbruses (teised autod, liiklusmärgid jm) väga kiiresti ja täpselt, nägemise ja ruumilise märkamisega seotud võimed olidki nagu nõrgemad. Et suurem oht on, et te ei pane alati kõike tähele. Aga samas oli teil hea keskendumisvõime ja te ei väsi kiiresti, mis on tugev külg. Kui te mõistlikult sõidate, kihutama ei kuku ja reegleid täidate, siis see on peamine.

Üks asi on küll see, et ma ei tea, mis diagnoosi alusel on teil määratud osaline töövõimetus. Kui see on füüsiline-kehaline häda, siis ei muutu vast midagi. Kui see on psüühikahäirega seotud, nt vaimse arengu mahajäämusega, siis te tõenäoliselt edaspidi selle järgi gruppi enam ei saa, sest need kaks välistavad teineteist (töövõimetus vaimse töötluse nõrkuse tõttu) ja autojuhtimine.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Juhilubade saamiseks ja edaspidine arstlik kontroll - seal on kindel kord, et mida ja kelle juures uurida-kontrollida.
Psüühikahäire korral annab vaimse seisundi kohta hinnangu see raviasutus (psühhiaater), kus te senini end ravinud olete - nemad teavad teie tervislikku seisundit kõige paremini. Eesmärk ju õilis: a) et sõiduga endale viga ei tee, b) et teisi ei ohusta.

Kui inimesel puue, sellest teadmisest veel vähe. Kehalise invaliidsus korral on ju eri-varustusega sõidukid olemas ja inimene saab juhiloa jne.

Teie raviarst oskab teile kõige täpsemalt nõu ja jõuga abiks olla.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet