Sertralinum vs. Paroxetine 29.01.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,
augustis määrati "kohanemishäire" ja ärevuse raviks Paroxetine 20 mg 1/2x1 + vajadusel alprazolam 0,5 mg. Nüüd 5 kuud hiljem, määrati raviks Sertralinum 50mg 1tblx1 + amitriptylinum 25mg 1tblx1 psühhiaatri sõnadade saatel,et eelmine ravi oli vale ning oleks pidanud juba ammu muutma. Selgusetuks jäi aga mis on nende vahe? Mida mõjutab üks või teine ravim rohkem vähem? Kaebusi ise ei kurtnud, et oleks vajalik ravi muuta- see oli teise psühhiaatri arvamus.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Ravimi(d) ja nende annuse määrab raviarst. Mis siis iseloomustab paroxetiini ja mis sertraliini:
a) paroxetiin
- depressioon, - obsessiivsed /sund/mõtted-teod, - paanikahood agorafoobiaga (avalike kohtade kartusega) või ilma, - sotsiaalfoobia (raske hirm või ärevus avalikes situatsioonides);
b) sertraliin (Zolof), et ravida:
- depressiooni, - sotsiaalset ärevushäiret, - posttraumaatilist stressihäiret (PTSH), - paanikahäiret, - obsessiiv-kompulsiivset häiret (OKH)
Toimespekter praktiliselt sam, aga: 1) inimeste tundlikus ühele või teisele rohule on erinev (erinev on ka annusevajadus) ja seetõttu tulebki leida õige rohi ja õige annus. Arstirohu võtmisel enesetunne ja objektiivne seisund peavad paranema.
NB ainult arstirohust ei piisa - valikud on ka harjutused ja eluviisi muutmine.
Julget Esivanemate austamist (said nemad hakkama, saame ka meie), julget keskkonna (ka sotsiaalse) muutmist (keskkond annab meie olemusele märgi - kas negatiivse või siis positiivse).

Sotsiaalne elukeskkond on väga oluline, seega ka igaühe ühiskondlik aktiivsus, poliitiline aktiivsus!

Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet