Tikid täiskasvanueas 19.12.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Kas täiskasvanueas võviad esineda tikid? (Seni olen leidnud infot vaid selle kohta, et need esinevad lapseeas).

Mu elukaaslasel esinevad turja ja käte tõmblus/lihaste kokkutõmme/värinalaadne tõmblus ja sellele lisandub tavaliselt läbi nina nohisemine/õhu kiire välja laskmine. Ta saab neid vastavalt olukorrale tahtlikult vaos hoida. Ta on kirjeldanud mulle, et nende tegemise tagajärjel tunneb ta rahustavat tunnet/need justkui rahustaksid, vabastaksid.
Algusajaks võib pidada umbes 18+ eluaastat (täpne info puudub), kuid praeguseks (ta on 24-aastane) on need regulaarselt esinenud üle aasta.

Siit kujuneb mul välja kaks konkreetsemat küsimust -
1. Kas saab kahtlustada tikke?
2. Kuhu peab pöörduma? (kas esialgu perearstile või otse psühhiaatria juurde)

Kirjutamise põhjus on mure elukaaslase tervise pärast. Omavahel oleme seda arutanud, aga arstile pole ta veel läinud.
Ette tänades!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Arvutisüsteemi rike, ei saanud nädalapäevad kirjadele vastata.
Rikkeid on inimkäitumise vallaski.

1) Tikid võivad täiskasvanul olla.
2) Need nohisemisega tõmblused vajavad neuroloogi poolset täpsustamist, et milles küsimus.
3) Eelnevalt perearsti visiit, et neuroloogil mingid üldanmed oleksi käepärast.
4) Kõik tervislikud eluviisid tulevad kasuks.
Tegutsege!
5) Hea, et asja uurima hakkasite, siis leiab ka lahenduse!
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet