ränk alkoholism 16.09.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Mees on viimased 10 aastat tsüklite kaupa joonud.Viimane suvi on olnud kohutav.Praktiliselt on joonud jaanipäevast alates,vahele jäänud paar korda paar nädalat.Päevas joob üksinda 1 liitri viina.Mõistus hakkab tuhmuma,vaikset kõnet enam ei kuule.Sageli ei ole adekvaatne.Lõpeb see tavaliselt sellega,et hakkab üleni värisema ja kukub sageli,pidevalt sinikaid täis.Normaalseks saamine võtab nädala.Olen palun pöörduda arsti pole,aga seda ei tee.Kui olukord väga hull,olen kutsunud kiirabi,aga see ei tee midagi,loevad ainult mulle sõnu peale.Täna kuulsin,et on tabletid,mis aitavad,mulle öeldi nmeks esperal.Kas on võimalik midagi ilma tema teadmata ette võtta või parandab ainult surm? Kas ka perearst saab seda väla kirjutada?Palun aidake!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Perearstiga alustada, temaga koostöös saaks talle selgitada siseorganite ja aju kahjustusi ning nende kahjustuste ravimise vajadust.
2) Elukohajärgse sotsiaaltöötajaga kaaluda sotsiaalse elukorralduse võimalusi, et ta kontrollitud keskonda satuks.
3) Agressiivsuse ja ohu korral kindlasti ka politseid kaasata (kuigi meil praegu riigi tasandil murujoominguid propageeritakse!).
4) Psühhootilise seisundi (märatseb, karjub, ähvardab jms) kiirabi ja politsei korraga - saab viia tahtevastasele ravile.
5) Varasemate vastuste (neid minult juba ca kuus tuhat) on hulgi ka alkoholismiga seonduvat - vt otsinguga varasemaid soovitusi.
Koostöö eelnimetatuga ja kannatlikkust,
Jüri O.-M. Ennet