Kas patsiendil on õigus saada diagnoosile põhjendus? 15.10.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Küsimus psühhiaater Jüri Ennetile

1965. a läksin Tallinna Psühhoneuroloogiahaiglasse depressiooni vastu abi otsima. Seal pandi mulle diagnoosiks paranoidne skisofreenia. Sellest ajast saadik olen lugematud korrad tagajärjetult nõudnud vaimuhaige diagnoosi põhjendamist. Kolm aastat tagasi (pärast EV Riigikogu poolt võrdse kohtlemise seaduse vastuvõtmist) püüdsin järjekordselt kohtu abil psühhiaatreid rääkima panna. Seekord ütlesid Tartu kohtud mulle ära TsMS § 371 lg 2 p 2 alusel, mille kohaselt võib kohus jätta hagiavalduse menetlusse võtmata, kui hagi ei ole esitatud hageja seadusega kaitstud õiguse ega huvi kaitseks või eesmärgil, millele riik peaks andma õiguskaitset, või kui hagiga ei ole võimalik hageja taotletavat eesmärki saavutada.

Nii ÜRO Peaassamblee 1991. a 17. detsembri resolutsiooni 46/119 kui ka EV Psühhiaatrilise abi seaduse (12. 02.1997) järgi on patsiendil õigus teada oma haigusest kõik.

Millise õiguse alusel keeldutakse mulle juba ligi pool sajandit selgitusest ja põhjendusest?

L.K

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Pöörduge ametlikult ja kirja teel Psühhiaatriakliiniku peaarsti poole oma ülalloetletud küsimustega. Sealt hakkavad asjad hargnema.
Uus kohtulik menetlemine eeldab uute asjaolude esiletoomist.
Lugupidamisega,
Jüri O.-M. Ennet