Tikid lapsel 10.10.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Minu 9. a poeg hakkas 2 nädalat tagasi "tikitama" (pearaputamine). Viimased paar aastat olnud väga stressirohked - haigestus 7. a diabeeti, sellel sügisel läksime süstidelt üle insuliinipumba ravile, mis nõuab öised veresuhkru mõõtmisi, kahjuks ärkab ka laps. Lugesin, et puhkus on tiki puhul väga oluline, praegu on ööuni häiritud. Koolis õppimine korras, küll on probleeme käitumisega ja tunnis keskendumisega. Rääkisime meie psühholoogiga, kes nõustas meid ka diabeeti haigestumisel, tema arvamuse kohaselt on lapsel lihtsalt liiga palju muudatusi korraga (lisaks ka õe sünd 3 kuud tagasi) ja soovitas lihtsalt rahulikult lapsele aega anda ja arvas, et tikid mööduvad, kuid see võib võtta aega. Lugesin ka Teie soovitusi võimlemise ja rahustava massazi osas, hakkasin ka neid lapsega tegema. Millal oleks siiski õige aeg spetsialisti poole pöörduda, kui lapse olemine ei parane?
Tänan vastuse eest!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Rahu ja veelkord rahu - rahulikkust kõigile. Teiseks, insuliini-suhkru asjad korda. Komandaks, unerežiim ja puhkus - ülitähtis.
Minu sirutamise-painutamise harjutus (Palve-Meditatsioon, esimene samm) õpetab pingeist vabanema, õpetab lihastoonust juhtima (sirutus-ringutus ja painutus-lõõgastus). Teha 5-7 korda korraga, jälgida enesetunnet.
Teha mõnuga igapäevaselt peaga harjutusi: noogutamisi aeglaselt-mõnuga 5 korda, väike paus, siis "eitamisi" peaga vasemale-paremale ka aeglaselt mõnuga ja väike puhkepaus. Pearingid 3 korda ühes ja siis 3 korda teises suunas. Puhkepaus.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet
PS vastamise paus oli tingitud arstide streigist, sest elanikkond ja valitsejad vajasid teadasaamist - tervishoid vajab olulisi muudatusi, sest muidu kannatavad lähitulevikus patsiendid ja noored arstid lähevad välismaale.